Adrian Edmondson 

Adrian Charles Edmondson

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":348,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":15,"rate":7.866666666666666,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"pracy reżysera"}}]
7,0
348 ocen gry aktorskiej
Adrian Edmondson
Adrian Edmondson urodził się w 1957 roku w Bradford. Ma trójkę rodzeństwa, urodził się jako drugi. Jego ojciec był nauczycielem w wojsku i pracował za granicą. Gdy Adrian miał rok jego rodzina udała się na Cypr, póżniej do Bahrajnu i do Ugandy.
Jako dwunastolatek zaczął uczęszczać do szkoły publicznej z internatem w Pocklington. Po jej ukończeniu zapisał się do Manchester University na studia dramatyczne. Tam właśnie poznał Rika Mayalla. Następnie, już po studiach, razem objechali Wielką Brytanię występując.
W 1980 r. współzałożył grupę The Comic Strip w Boulevard Theatre. Odnieśli spory sukces już na samym początku, nagrali album i nakręcili krótki film. W 1982 roku odbyli tournee po Australii i wystąpili na Adelaide Festival of the Arts. Adrian napisał scenariusz i zagrał we wszystkich odcinkach "The Comic Strip Presents". Następnie w "Wiecznie młodych", serialu telewizji BBC, grał Vyvyana. Pojawił się również w "Friday Night, Saturday Morning" oraz "The Magnificent One". Potem dostał swoją pierwszą rolę w filmie.
Po zakończeniu drugiej i zarazem ostatniej serii "Wiecznie młodych" wcielił się w głównego bohatera "The Supergrass", produkcji z udziałem grupy The Comic Strip. Wraz z Rikiem Mayallem napisał scenariusz do "The Dangerous Brothers" i zagrał z nim w "Filthy, Rich & Catflap" . Adrian i Rik są też autorami scenariusza i aktorami w trzech seriach "Bottom", serialu wyprodukowanego i wyreżyserowanego przez Eda Bye dla BBC TV. Razem zagrali też w sztuce "Czekając na Godota" wystawianej na West Endzie.
Adrian założył przedsiębiorstwo filmowe z pozostałymi członkami The Comic Strip Group i napisał dla niego "Bad News", "More Bad News" i "Private Enterprise". "Mr. Jolly Lives Next Door" jego autorstwa został wyreżyserowany przez Stephena Frears. Adrian sam także jest reżyserem kilku teledysków, m.in. "Prime Mover" Zodiac Mindwarp and the Love Reaction, "Fiesta" The Pogues i "Like the Weather" 10,000 Maniacs. Napisał powieść "The Gobbler". Jego żoną jest Jennifer Saunders, znana z "French and Saunders" oraz "Absolutely Fabulous".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 stycznia 1957

miejsce urodzenia: Bradford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

dwukrotnie żonaty: 1/ Anna (1976-1979, rozwód); 2/ <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=6744>Jennifer Saunders</a> (od 11.05.1985), 3 córki: Eleanor, Beatrice i <a href="http://www.filmweb.pl/Person,id=634460">Freya</a>
Ma trójkę rodzeństwa.
Ukończył dramat na University of Manchester w Manchesterze (Anglia, Wielka Brytania).
  • Aż trudno uwierzyć, że w realnym życiu jest taki grzeczny i sympatyczny :D