Alberto Sordi

biografie

(1)
  • Alberto Sordi urodził się 15 czerwca 1920 roku jako czwarty syn profesora muzyki grającego w Operze rzymskiej na eufonium (instrument muzyczny dęty blaszany) Pietra  Sordi oraz nauczycielki Marii Righetti. Rodzina mieszkała na Zatybrzu, najstarszej dzielnicy Rzymu.

    Młody Sordi już we wczesnych latach szkolnych przejawiał talent aktorski, a przy tym był bardzo muzykalny. Występował przed kolegami ze swoim teatrzykiem lalkowym, dodatkowo śpiewał w chórze. W późniejszych latach kontynuował pobieranie lekcji śpiewu i występował w operze (po mutacji zaczął śpiewać basem). Następnie przeniósł się do Mediolanu, aby tam pobierać lekcje aktorstwa, jednak wyrzucono go ze szkoły za ciężki rzymski akcent. 

    W filmach zaczął grać pod koniec lat trzydziestych. W przeciągu niemal siedemdziesięciu lat wystąpił w wielu produkcjach. Nazywany był królem komedii, jak nikt inny potrafił pokazać i ośmieszyć wady włoskich mężczyzn. Świetnie sobie radził również jako aktor dramatyczny oraz reżyser. Nagrodzono go wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym najważniejszą nagrodą filmową we Włoszech: David di Donatello. Zdobył aż siedem statuetek, bijąc rekord, którego do tej pory nikt nie pokonał. Uhonorowano go m.in. za komediodramat  "Wielka wojna", dramat  "Wszyscy do domu" oraz film "Gra złudzeń". Doceniono go również w Stanach Zjednoczonych i nagrodzono Złotym Globem za popularną komedię pt."Szatan ". 

    W 1999 roku uwielbiany aktor z okazji swoich urodzin został na jeden dzień honorowym burmistrzem Rzymu. Sordi nigdy się nie ożenił, ale też stronił od skandali i wiódł bardzo spokojne życie prywatne. Zmarł w 2003 roku na atak serca. Uroczystości pogrzebowe odbywały się w Bazylice św. Jana na Lateranie. Ponad milion ludzi zjawiło się, aby oddać ostatni hołd wielkiemu aktorowi. Był to drugi pogrzeb, który zgromadził tylu żałobników, zaraz po pogrzebie polskiego Papieża Jana Pawła II.

opinie i nagrody
multimedia