Papież Jan Paweł II 

Karol Józef Wojtyła

6,9
7 ocen materiałów do scenariusza
Papież Jan Paweł II
Wybór Karola Wojtyły na Papieża w 1978 roku zaskoczył cały katolicki świat. Nikt nie spodziewał się, że zostanie nim 58-letni biskup z Krakowa. Oporem przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce zaskarbił sobie szacunek. Dodatkowo był pierwszym nie-włoskim papieżem od ponad 450 lat. Okazał się najbardziej znaną twarzą na świecie. Jego pielgrzymki odbyły się do ponad 120 krajów i zyskał reputację międzynarodowego wojownika o wolność. Jednak Jan Paweł II był również zaciekłym konserwatystą, którego decyzje w sprawach aborcji, antykoncepcji i prawach kobiet miały wpływ na miliony istnień.

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W 1929 roku z powodu zapalenia serca i nerek zmarła mu matka (miała 45 lat) i od tej pory był wychowywany przez ojca - emerytowanego oficera, tzw. dżentelmena starej daty. Karol, przez przyjaciół nazywany Lolkiem, był najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.
Kiedy przeniósł się do Krakowa, aby studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, wybuchła wojna i tym samym został zmuszony do przerwania studiów. Został aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, jak również pracował jako robotnik w kamieniołomie Solvay oraz fabryce chemicznej. Od roku 1942 do roku 1945 uczestniczył jako seminarzysta w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ. 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Następnie studiował teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju został wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 roku odebrał stopień doktora, a w roku 1953 - habilitację. W 1954 roku, po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczął wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Zaczął dużo publikować.

Debiutował w 1949 roku na łamach "Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach. Dodatkowo publikował m.in. "Miłość i odpowiedzialność", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze (pod pseudonimem Andrzej Jawień). Zrobił tak za namową kardynała Sapiehy, który uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem. W 1958 roku Karol Wojtyła został krakowskim biskupem pomocniczym, a sześć lat później - arcybiskupem. W latach 1962-1965 uczestniczył w Soborze Watykańskim II. W roku 1967 Karol Wojtyła otrzymał nominację kardynalską, jednak nadal zachowywał się niekonwencjonalnie: jeździł na nartach, pływał kajakiem, wakacje spędzał ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliżał się do środowisk opozycyjnych.

W 1978 nadchodzi rok "Trzech Papieży". Papież Paweł VI umiera w wieku 80 lat. Jego następca, wybrany w przeciągu jednego dnia, przybiera imię Jan Paweł w hołdzie jego poprzedników. Trzydzieści trzy dni później on także umiera. Ponownie kardynałowie wybierają nowego papieża. Po dwóch dniach obrad, 16 października 1978 roku, Karol Józef Wojtyła został wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybrał imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemówił do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji tego pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 roku Jan Paweł II ogłosił Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii. Trzy miesiące później roku odbył swoją pierwszą podróż do Polski (już jako papież), gdzie, jak pisali wielcy komentatorzy wywołał rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie. W roku 1981, dokładnie 13 maja, Jan Paweł II cudem uszedł śmierci, kiedy turecki zamachowca - Mehmet Ali Agca - ranił Ojca Świętego strzałami z pistoletu. W wyniku operacji lekarze usunęli papieżowi pół metra jelita cienkiego. Jan Paweł II skomentował to słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". Dwa lata po tym wydarzeniu Papież odwiedził zamachowca w więzieniu.


W sierpniu roku 1985 papież Jan Paweł II przemawiał do ponad 80 tyś. młodych muzułmanów w Casablance, a w kwietniu rok później jako pierwszy zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedził synagogę w Rzymie. To z jego inicjatywy w 1986 roku w Asyżu odbył się Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież również próbował zbliżyć do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłosił list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotkał się z patriarchą Konstantynopola, złożył wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim. W 1991 roku papież apelował o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. W 1995 roku przemawiając w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych bronił uniwersalności praw człowieka i wezwał Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka "Przekroczyć próg nadziei", która staje się światowym bestsellerem przetłumaczonym na blisko 40 języków. W 1998 roku powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum). W latach 1997-99 papież Jan Paweł II odbył kolejne historyczne pielgrzymki. Są to m.in. do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem. Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonał rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win. W tym celu odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu). Rok później papież odwiedził Grecję, Syrię a także Ukrainę. Ważnym wydarzeniem roku 2002 były dla Papieża niewątpliwie XVII Światowe Dni Młodzieży oraz późniejsze pielgrzymki do Gwatemali i Meksyku.

Ojciec Święty, papież Jan Paweł II, który przez ponad 26 lat kierował Kościołem katolickim zmarł w swoich apartamentach w Pałacu Apostolskim w wyniku wstrząsu septycznego, który wystąpił wraz z zapaścią sercowo-naczyniową, w sobotę, 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, święta, które sam ustanowił w kalendarzu liturgicznym w 2000 roku. Miał 84 lata. W czasie swojego panowania, praca, aby zachować godność ludzką, walka o wolność oraz jego osobisty magnetyzm sprawiły, że papież Jan Paweł II stał się najbardziej niezwykłym człowiekiem naszych czasów.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 maja 1920

data śmierci: 2 kwietnia 2005

miejsce urodzenia: Wadowice, Polska

wzrost: 178 cm

13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej w Rzymie papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Kule raniły Ojca w brzuch, palce prawej ręki i łokieć.
Papież chorował na nieuleczalną chorobę Parkinsona.
Napisał 4 książki: "Przekroczyć próg nadziei", "Dar i tajemnica", "Jan Paweł II - Autobiografia", "Tryptyk rzymski".