Andrew Lincoln I

Andrew Clutterbuck

8,7
11 788 ocen gry aktorskiej
Andrew Lincoln I

Andrew Lincoln jest brytyjskim aktorem. Urodził się 14 września 1973 roku w Londynie jako Andrew James Clutterbuck. Jego ojciec jest inżynierem, a matka pielęgniarką urodzoną w Południowej Afryce. Wczesne dzieciństwo spędził w Hull zanim jego rodzina przeprowadziła się do Bath kiedy Andrew miał 10 lat. Tam też uczęszczał do Beechen Cliff School. Jeszcze podczas nauki w tej szkole zagrał swoją pierwszą rolę Artfula Dodgerwa sztuce "Oliver!". Po ukończeniu tej szkoły zaczął studia w prestiżowej Royal Academy of Dramatic w Londynie. Podczas studiów zaczął używać scenicznego imienia Andrew Lincoln.
Pierwszą rolą telewizyjną był udział w serialu "Drop the Dead Donkey" z 1994 r., gdzie wcielił się w rolę Terriego. Przełomem w karierze Lincolna była rola Edgara "Egg" Cooka w popularnym w Wielkiej Brytanii serialu "This life". Po tej roli zagrał w wielu serialach między innymi w "Teachers". Przygotowując się do tej roli przez kilka tygodni Andrew chodził do pracy brata, który jest nauczycielem. W 2001 r. wyreżyserował odcinki 12 i 13 do 3 serii tego serialu. Za rolę Marka w filmie "To właśnie miłość" został w 2004 r. nominowany przez "Empire Magazine" do nagrody dla najlepszego debiutu filmowego, a za rolę w serialu "Afterlife" zdobył nagrodę "Golden Nymph" dla wybitnego aktora na festiwalu filmowym w Monte-Carlo w 2007 roku. W serialu tym grał główną rolę u boku Lesley Sharp. W 2010 dostał główną rolę Ricka Grimesa w serialu "Żywe trupy" opartym na komiksie Roberta Kirkmana o takim samym tytule. Grający również w tym serialu Norman Reedus jest jego bliskim przyjacielem. 10 czerwca 2006 roku ożenił się z Gael Anderson, która jest córką muzyka Iana Andersona z legedarnego zespołu Jethro Tull. Para doczekała się dwójki dzieci: syna Arthura i córki Matildy.
W Wielkiej Brytanii znany jest nie tylko jako aktor, posiada również rozpoznawalny głos - jest lektorem zarówno reklam telewizyjnych i radiowych, jak również narratorem filmów dokumentalnych.

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 września 1973

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

Saturn
Zdobył 2 nagrody Saturn, inną nagrodę oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gael Anderson (od 10.06.2006), 2 dzieci: córka Matilda (ur. 10.09.2007) i syn Arthur
Ukończył Królewską Akademię Sztuki  Dramatycznej w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Ma starszego brata Richarda.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych