Andrzej Lepper 

Andrzej Zbigniew Lepper

6,0
116 ocen gry aktorskiej
Andrzej Lepper
Andrzej Lepper urodził się 13 czerwca 1954 roku w Stowięcinie. W 1974 roku ukończył Państwowe Technikum Rolnicze w Sypniewie, jednak nie przystąpił do egzaminu maturalnego. Po zakończeniu edukacji pełnił zasadniczą służbę wojskową, a także pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie. Należał do PZPR.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych zaangażował się w działalność polityczną. Stanął na czele Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona". Zasłynął jako organizator blokad i okupacji w celach politycznych. Okupował budynek Ministerstwa Rolnictwa, blokował drogi, organizował marsze na Sejm czy też Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kilkukrotnie startował w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, w których pierwszy sukces osiągnął dopiero w 2001 roku. Wówczas to kierowana przez niego partia, Samoobrona RP, uzyskała ponad 10-procentowe poparcie społeczne i zdołała wprowadzić do Sejmu 53 reprezentantów. Sam Lepper, który otrzymał w skali kraju najwięcej głosów spośród kandydatów tego ugrupowania, został wicemarszałkiem Sejmu. Niedługo jednak został z tego stanowiska odwołany.

W 2005 roku ponownie wziął udział w wyborach prezydenckich. Uzyskawszy w nich 15,11% poparcia zajął trzecie miejsce, tuż za Donaldem Tuskiem i Lechem Kaczyńskim, którzy zmierzyli się w ponownym głosowaniu. Przed zaplanowaną drugą turą wyborów Andrzej Lepper zaapelował do swych wyborców, aby ci poparli w niej tego drugiego. Fakt ten znacznie przyczynił się do wyborczego zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego.

Niedługo po tym wydarzeniu wszedł również w skład rządu Kazimierza Marcinkiewicza, gdzie objął tekę ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Po zmianie na stanowisku premiera (Marcinkiewicza zastąpił Jarosław Kaczyński) polityk Samoobrony dalej piastował swój urząd. W lipcu 2007 roku został jednak zdymisjonowany. Był to początek końca jego kariery politycznej, bowiem w mających miejsce w tym samym roku przedterminowych wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie nie przekroczyło wymaganego prawem progu wyborczego uprawniającego do udziału w podziale mandatów. Kandydował kolejno w uzupełniających wyborach do Senatu (2008 rok) oraz przedterminowych wyborach prezydenckich (2010 rok). Nie odniósł w nich jednak żadnego sukcesu.

Zmarł 5 sierpnia 2011 roku w siedzibie swojego ugrupowania w Warszawie (popełnił samobójstwo).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 13 czerwca 1954

data śmierci: 5 sierpnia 2011

miejsce urodzenia: Stowięcino, Polska

wzrost: 171 cm

żona Irena Leszczewska (od 1977 do jego śmierci), dzieci: Tomasz (ur. 23.05.1979), Małgorzata (ur. 08.10.1982), Renata (ur. 20.08.1988)
Jest autorem książek: "Każdy kij ma dwa końce" i "Lista Leppera".
W maju 1995 r. został odznaczony przez Kapitułę "Medalem nadziei" Papieża Jana Pawła II.
11 czerwca 2001 r. otrzymał na Kapitolu z rąk senatora Roberta B. Kennedyego, Medal im. Alberta Scheitzera za działalność na rzecz ochrony zwierząt i środowiska naturalnego.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum