[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/642170/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":48,"rate":6.041666666666667,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/642170/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":37,"rate":7.243243243243243,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
6,0
48 ocen gry aktorskiej
Anna Wintour
"Nuklearna Wintour", czyli Anna Wintour przyszła na świat 3 listopada w Londynie jako córka angielskiego wydawcy "Evening Standard" - Charlesa Wintoura i jego pierwszej żony amerykanki Eleanor "Nonie" Trego Baker. Mała Anna uczyła się w North London Collegiate School i szybko stała się "sławna" dzięki swoim wybrykom – sprzeciwiała się noszeniu mundurku, a także spódniczek za kolano.

Zainteresowania modą wykazywała bardzo wcześnie czytając ilustrowane magazyny i wkrótce w wieku zaledwie 15 lat rozpoczęła pracę w butiku. Rok później rzuciła szkołę, ale rodzice martwiąc się o wykształcenie zapisali ją na program naukowy związany z tematyka mody, ale i tu nie zagrzała długo miejsca argumentując swą decyzję tym, że nauczyciele uczący w tej placówce nie mają za grosz gustu. W międzyczasie dziewczyna wikłała się z coraz to nowe romanse z dużo starszymi mężczyznami obracającymi się w dziennikarskim świecie.

Decydującym krokiem w jej karierze była posada asystentki wydawcy w "Harper`s & Queen", który opuściła po zaledwie 5 latach pracy z powodu konfliktu z wydawcą magazynu "H&Q" - Min Hogg. Kolejną pracę aż za oceanem znalazła dzięki swojemu  kochankowi Jonowi Bradshaw. W Nowym Jorku została zatrudniona jako młodszy dyrektor do spraw mody w "Harper`s Bazaar", ale i stąd została zwolniona po 9 miesiącach z tegoż samego powodu, co w poprzedniej redakcji. Po tym zdarzeniu Bradshaw załatwił jej posadę dyrektora mody w kobiecym periodyku "Viva", gdzie pracowała do czasu bankructwa gazety. Po ogłoszeniu upadłości Wintour zrobiła sobie przerwę od pracy i zajęła się swoim życiem uczuciowym, ale nie na długo, bo w 1980 została zatrudniona w magazynie "Sawy", z którego przeszła do "New Yorka".

Trzy lata później Anna dostała propozycję pracy jako dyrektor kreatywny w kultowym "Vogue" i jednocześnie zaczęła się spotykać ze swoim późniejszym mężem Davidem Shafferem, za którego rok później wyszła. W krótkim czasie zaszła w ciążę, a po powrocie do pracy w 1986 objęła posadę redaktor naczelnej brytyjskiego "Vogue". Gazeta pod jej dowództwem przeszła radykalne zmiany zyskując nowe spojrzenie na modę. Kolejnym krokiem w jej karierze była funkcja wicedyrektora.

Anna Wintour jest nie tylko redaktor naczelną "Vogue", ale także jego odnóg 'Teen Vouge", "Vouge Living" i "Men`s Vouge". Współpracuje z najbardziej znanymi projektantami na całym świecie m. in. Giannim Versace, Karlem Lagerfeld czy Dolce & Gabbana. Jest niezwykłe ambitna i "zimna", przez co często krytykowana oraz parodiowana np. w filmie "Diabeł ubiera się u Prady".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 listopada 1949

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

dwukrotnie zamężna: 1. David Schaffer (1985 - 2001, rozwód), 2 dzieci: Charles (ur. 1987) i Katherine (ur. 1989); 2. J. Shelby Bryan (od 2004)
Od 1988 roku jest redaktor naczelną amerykańskiego ''Vogue''.
W dzieciństwie uczęszczała do North London Collegiate School.
W szkole sprzeciwiała się noszeniu mundurków i spódnic za kolano, dlatego często była karana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych