Arthur Hiller

7,2
338 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Arthur Hiller

Urodzony 22.11.1923r. w Edmonton (Kanada); amerykański reżyser i scenarzysta. Z wykształcenia psycholog(uniwersytet w Edmonton). Podczas II w.ś nawigator w kanadyjskim lotnictwie w Europie. Zaczynał jako radiowiec; od 1954 w TV CBS i już od połowy lat 50 reżyser odc. serii Alfred Hitchcock przedstawia i seriali, m.in. "Gunsmoke", a także pierwszych filmów kinowych(Massacre at Sand Creek 1956); te jednak systematycznie od połowy lat 60.(Amerykanizacja Emilii, 1964, z J. Andrews). Rozgłos zdobył filmem "Love Story"(1970, nom. do Oscara za reżyserie) wg bestsellerowej powieści E. Seagala, z A. MacGraw i R. O'Nealem, historię miłosną pomiędzy pochodzącym z bogatego domu Oliverem, a Jenny z niższej klasy społecznej. Krytycy bardziej cenią budujący metaforę współczesnej Ameryki "Szpital"(1971, Złoty Glob za reż., Srebrny Niedźwiedź i OCIC w Berlinie) ze scenariuszem P. Chayefsky"ego( Oscar za scenariusz). Klasyczny reprezentant warsztatowców Hollywood( i w latach 1989-1993 prezes związku reżyserów). Hiller realizuje filmy bardzo różnorodne: "Tobruk" (1967), musical "Człowiek z La Manchy" (1972) komediowa biografia "W.C. Field i ja" (1976), ironiczne farsy " Transamerican Express" i "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" z G. Wilderem i R. Pryorem w rolach głównych-z przewagą jednak różnego typu komedii( Autor, autor!, 1982; Romantyczna komedia, 1983).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones