[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/2598821/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":12,"rate":8.666666666666666,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
8,7
12 ocen występów osoby
Chris Austin Hadfield urodził się 29 sierpnia 1959 roku. Jest emerytowanym astronautą CSA, inżynierem i byłym pilotem myśliwca Royal Canadian Air Force. Hadfield, jest pierwszym Kanadyjczykiem, który wyszedł w kosmos, odbył dwie misje promu kosmicznego i służył jako dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Hadfield urodził się w Sarnii, Ontario. Jego rodzicami są Roger i Eleanor Hadfield, mieszkający w Milton. Wychował się na farmie kukurydzy. Zainspirował się astronautyką będąc dzieckiem, kiedy oglądał w telewizji lądowanie Apollo 11 na księżycu. Uczęszczał do liceum w Oakville i Milton w południowym Ontario. Zdobył licencję pilota szybowcowego jako członek Royal Canadian Air Cadets. Po dołączeniu do kanadyjskich sił zbrojnych uzyskał tytuł inżyniera w Royal Military College. W wojsku nauczył się latać różnymi typami samolotów i ostatecznie został pilotem testowym, pilotując kilka samolotów eksperymentalnych. W ramach programu wymiany z United States Navy i United States Air Force , uzyskał tytuł magistra w systemach lotniczych na wydziale Instytutu Kosmicznego Uniwersytetu Tennessee.

W 1992 roku Hadfield został przyjęty do kanadyjskiego programu astronautów przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną. Po raz pierwszy poleciał w kosmos w listopadzie 1995 roku jako specjalista ds. Misji STS-74, odwiedzając rosyjską stację kosmiczną Mir. W marcu 2013 r. Został dowódcą ISS w ramach Wyprawy 35. Był wówczas odpowiedzialnym za załogę pięciu astronautów i pomoc w przeprowadzaniu dziesiątek eksperymentów naukowych dotyczących wpływu niskiej grawitacji na biologię człowieka. Podczas tej misji prezentował życie na pokładzie stacji kosmicznej, robiąc zdjęcia Ziemi i umieszczając je na różnych platformach społecznościowych. Został opisany przez Forbesa jako „prawdopodobnie najbardziej doświadczony astronauta w mediach społecznościowych, jaki kiedykolwiek opuścił Ziemię”. Był gościem telewizyjnych wiadomości i talk show, a popularność zyskał grając na gitarze na pokładzie ISS. Nagrał pierwszą piosenkę w kosmosie, "Jewel in the Night", która została wydana za pośrednictwem YouTube w Wigilię 2012 roku. 
Hadfield wrócił na Ziemię w maju 2013 roku, kiedy misja dobiegła końca. Niedługo po powrocie ogłosił przejście na emeryturę, kończąc 35-letnią karierę pilota wojskowego i astronauty.

Po przejściu na emeryturę podjął się wielu przedsięwzięć promujących badanie kosmosu i zaczepianie pasji do astronautyki u młodych ludzi, nie tylko w Kanadzie, ale w wielu innych państwach świata. Wydał autobiografię która była bestsellerem New York Timesa.
Wystąpił w wielu programach, filmach i serialach dokumentalnych dotyczących kwestii kosmosu, między innymi w "One Strange Rock" gdzie był jednym z ośmiu astronautów którzy opowiadają o pięknie naszej planety oraz "The Truth Is in the Stars", w którym wybitne postacie z rożnych dziedzin, wypowiadają się o tym, jaki wpływ miała premiera "Star Treka" na mentalność i optymizm do rozwoju nauki dla kolejnych pokoleń.

Hadfield jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Należą do nich nominacja do Orderu Ontario w 1996 r. i oficera Orderu Kanady w 2014 r. W 2001 otrzymał nagrodę Vanier Award, a w 2002 roku Odznaczenie NASA Exceptional Service Medal. Otrzymał Medal Złotego Jubileuszu Królowej w 2002 r., i Diamentowego w 2012 roku. Jest także jedynym Kanadyjczykiem, który otrzymał zarówno wojskowy, jak i cywilny Krzyż Zasługi (medal wojskowy w 2001 roku i cywilny w 2013 roku).
Więcej

forum osoby Chris Hadfield

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum