Christopher Isherwood 

William Bradshaw Isherwood

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":39,"rate":8.025641025641026,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}}]
8,0
39 ocen materiałów do scenariusza
Christopher Isherwood
Christopher William Bradshaw - Isherwood urodził się 26 sierpnia 1904 roku w Cheschire w Anglii. Jego rodzinna nalezała do brytyjskiej wyższej klasy. Po tym jak jego ojciec zginął na froncie I wojny światowej rodzina przenisła się do Londynu. Uczęszczał do Repton School gdzie spotkał swojego wieloletniego przyjaciela Edwarda Upwarda (pisali razem ekstrawaganckie opowiadania). W 1925 roku opuścił Cambridge nie uzyskując żadnego stopnia naukowego. w 1925 roku został przedstawiony litrackiemu mecenasowi W. H. Auden'owi, który przychylnie przyjął jego wiersze. Dzięki Auden'owi poznał Stephena Spendera, z którym spędził wiele czasu w Niemczech. W 1928 roku ukazała się jego pierwsza powieść "All the Conspirators". Potem podjął studia medyczne, ale z nich zrezygnował żeby znów spędzić parę tygodni w Berlinie tym razem u boku Auden'a. Tam poznał młodego chłopaka o imieniu Heinz, który stał się jego pierwsza wielką miłością. W 1931 roku spotkał Jean Ross, która stała się inspiracją dla postaci Sally Bowles i Geralda Hamiltona, który był inspiracją dla postaci Pana Norrisa. Pobyt zaowocował kilkoma sztukami teatralnymi i zbiorem opowiadań. W 1939 roku Auden i Isherwood zdecydowali się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Isherwood osiedlił się w Kalifornii. Tam też uległ fascynacji hinduizmem. W 1945 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W 1953 roku poznał Dona Bachardy'ego osiemnastoletniego chłopca, z którym był związany do końca swych dni.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 sierpnia 1904

data śmierci: 4 stycznia 1986

miejsce urodzenia: Cheschire, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 169 cm

Zmarł w Santa Monica (Kalifornia, USA) na raka prostaty. Jego ciało zostało przekazane na cele naukowe Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Kalifornijskiego, a następnie skremowane, a prochy rozrzucone nad morzem.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum