data urodzenia: 30 czerwca 1911
data śmierci: 14 sierpnia 2004
miejsce urodzenia:Szetejnie, Rosja (obecnie Litwa)
stan cywilny:dwukrotnie żonaty 1. Janina Dłuska (1944 - 17.04.1986, jej śmierć), 2 synów: Antoni (ur. 1947) i Piotr (ur. 1951); 2. Carol Thigpen (1992 - 15.08.2002; jej śmierć)
Czesław Miłosz

Urodził się w 30 czerwca 1911 roku w Szetejnach na Litwie. Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii , gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszka w Berkeley i w Krakowie. W opinii międzynarodowej krytyki jak i współczesnych mu poetów (dość wspomnieć Josifa Brodskiego), twórczość poetycka Miłosza to jedno z najbardziej znaczących zjawisk naszej literackiej współczesności. Obok gęsto zmetaforyzowanych wierszy wizyjno-symbolicznych, w których to, co idylliczne sąsiaduje z tym, co apokaliptyczne, mamy tu zapisane niemal nagą prozą filozoficzne czy religijne epifanie. Obok wierszy-piosenek, traktaty teologiczne - jak napisany w okupowanej przez Niemców Warszawie w konwencji "dzięcięcych rymów" cykl ŚWIAT. POEMA NAIWNE czy cykl SZEŚĆ WYKŁADÓW WIERSZEM, z tomu KRONIKI. Miłosz przekracza formy gatunkowe, obcuje jako poeta i jako tłumacz z całą tradycją poezji - od współczesnych sobie poetów amerykańskich po Biblię (której fragmenty przekłada na nowo na polski). Jako powieściopisarz zdobył rozgłos powieścią ZDOBYCIE WŁADZY (1953), o instalowaniu władzy komunistycznej w Polsce, ale i on sam i jego czytelnicy cenią sobie szczególnie quasi-autobiograficzną DOLINĘ ISSY - obfitującą w filozoficzne podteksty opowieść o dorastaniu i utraconej niewinności. Osobiste wątki powracają silnie w twórczości eseistycznej, zarówno w ZNIEWOLONYM UMYŚLE, książce należącej do klasyki literatury traktującej o fenomenie totalitaryzmu, jak i w RODZINNEJ EUROPIE, ciągle jednej z najlepszych książek o przygodach "środkowoeuropejskiej" mentalności, czy w stanowiącej rodzaj intelektualnej i literackiej autobiografii ZIEMI ULRO. Te i następne książki, jak choćby ŚWIADECTWO POEZJI, czy ŻYCIE NA WYSPACH wprowadzają w samo sedno spraw, które dotyczą dziś życia i literatury. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie w otoczeniu swoich bliskich.

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

na podstawie
zwiń
2014 6,0
Ciało(2014)

"Ciało"

  • (wiersz)
2014 5,6
Rzeki(2014)

„Rzeki”

  • (wiersz)
2014 4,0
Ten świat(2014)

"Ten świat"

  • (wiersz)
1982 6,6
Dolina Issy(1982)

"Dolina Issy"

  • (powieść)
1950 6,2
Miasto nieujarzmione(1950)
  • (pomysł)
we własnej osobie
rozwiń
archiwalne
rozwiń
aktor
rozwiń
  • Tuż po II wojnie światowej, wraz z Jerzym Andrzejewskim, napisał scenariusz do filmu na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. Jednak z powodu wielu interwencji cenzorskich, zniekształcających pierwotny zamysł, ostatecznie wycofał swoje nazwisko z czołówki "Miasta nieujarzmionego".
  • Zmarł w Krakowie (Polska), został pochowany w tamtejszej Krypcie Zasłużonych na Skałce.
  • W 1980 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
  • Ma młodszego brata Andrzeja.

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o