[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/12010/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":154,"rate":7.837662337662338,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/12010/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":30,"rate":7.3,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,8
154 oceny scenariuszy
Jerzy Andrzejewski
Jerzy Andrzejewski urodził się w 1909 roku w Warszawie i z tym miastem był związany przez niemal całe życie. Jego ojciec był właścicielem sklepu kolonialnego. Andrzejewski ukończył elitarne gimnazjum im. Jana Zamojskiego i wbrew woli rodziców studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, z myślą o karierze literackiej. Jego debiutem literackim było opowiadanie "Wobec czyjegoś życia" wydane w 1932 r. na łamach dziennika "ABC". Pisał także recenzje literackie i teatralne dla gazet i tygodników reprezentujących poglądy narodowe. Był w tamtym czasie uważany za przedstawiciela literatury nurtu chrześcijańskiego.

Wojnę spędził w stolicy, później na kilka lat wyjechał do Krakowa i Szczecina. W czasie wojny był zaangażowany w prace kulturalnego podziemia. Działał też aktywnie na rzecz Żydów, co później opisywał w minipowieści „Wielki tydzień”. W okresie powojennym pełnił wiele funkcji społecznych – był prezesem krakowskiego oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich, wiceprezesem Związku Literatów Polskich, a także posłem na sejm. Pracował dla tygodnika „Literatura”, miesięcznika „Twórczość” oraz był naczelnym „Przeglądu Kulturalnego”. Natomiast od lat 60. był aktywny uczestnikiem opozycji demokratycznej, między innymi w latach 70. uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników (KOR). Postać Andrzejewskiego jest jedną z ciekawszych w dwudziestowiecznej kulturze polskiej, głównie z powodu swej niejednoznaczności i zmienności w postawach i sympatiach ideologicznych.

W kręgu jego zainteresowań literackich od początku przewijał się temat homoseksualizmu. Pojawił się również w najsłynniejszej powieście Andrzejewskiego, w "Bramach raju". Stworzył on także dwa scenariusze do filmów Andrzeja Wajdy. "Popiół i diament" napisał wspólnie z reżyserem, w oparciu o własną , głośną powieść. Do "Niewinnych czarodziejów" stworzył oryginalny scenariusz wraz z Jerzym Skolimowskim.

Zmarł w Warszawie 19 kwietnia 1983 roku, a w roku 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 sierpnia 1909

data śmierci: 19 kwietnia 1983

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja , (obecnie Polska)

dwukrotnie żonaty: 1. Nona Barbara Siekierzyńska (1934 - 1945, jej śmierć); 2. Maria Abgarowicz (1946 - 23.01.1971, jej śmierć), 2 dzieci: syn Marcin, córka Agnieszka (ur. 1946)
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1950 r. - Order Sztandaru Pracy I klasy;
- 2006 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie).
Zmarł w Warszawie (Polska). Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Powązkowskim.
W czasie II wojny światowej był pełnomocnikiem Delegatury Rządu RP do opieki nad literatami.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • "POPIÓŁ i DIAMENT" - książka lepsza od filmu, bardziej chropawa, brudna, pozbawiona romantyzmu, nadmiernej symboliki, za to z dynamicznie rozwijającą się akcją (w odróżnieniu od filmu). NAJLEPSZA POLSKA POWIEŚĆ XX WIEKU. "BRAMY RAJU" - to materiał dla RIDLEYA SCOTTA, opowieść o ... więcej

  • Andrzejewski Jerzy, 1909-83, pisarz; powieści o problematyce moralnej (Ład serca), powojennych konfliktach polit. (Popiół i diament) i micie sztuki w kulturze współcz. (Idzie skacząc po górach), powieść eksperymentalna Miazga; metaforyczne opowieści filoz-moralne (bramy raju, Złoty lis, Teraz na ... więcej

    1