film

Dolina Issy

1982
1 godz. 50 min.
6,5 2 450
ocen
6,5 10 1 2450
5,2 9
ocen krytyków
Nad rzeką Issa ludzie żyją w półmitycznej rzeczywistości, gdzie losy mieszkańców przeplatają się z mitycznymi istotami. więcej mniej
Dolina Issy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Akcja filmu toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi - historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującegoAkcja filmu toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi - historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara, którego egzystencjalne niepokoje doprowadzają do obłędu i zbrodni. Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony.

na podstawie
Czesław Miłosz (powieść)
studio
Zespol Filmowy Perspektywa
tytuł oryg.
Dolina Issy
inne tytuły
The Issa Valley Miedzynarodowe
Issa's Valley Wielka Brytania
więcej
Zdjęcia do filmu realizowano na Suwalszczyźnie, w Berżnikach i okolicach Smolnik (Polska) oraz w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • re:mini.scencje

  Westernik ocenił(a) film na 8

  głos z sali: - ale panu czesławowi miłoszowi się ten film nie podobał!
  konwicki: - nie chciałbym być złośliwy, ale pan czesław był wtedy pierwszy raz w kinie..

  3
  • WYBITNY

   vanished ocenił(a) film na 10

   Obraz Konwickiego jest jednym z najpiękniejszych, najwybitniejszych polskich filmów. Świat, w który wprowadza nas reżyser dzięki prozie Miłosza tworzy fantastyczną krainę, która mimowolnie staje się marzeniem każdego kto da się ponieść jej niezapomnianej, mistycznej aurze. Podczas seansu człowiek śni na jawie,... więcej

  • Interesuje mnie to kto wykonywał w tle podczas recytacji aktorów wierszy piosenki. NIGDZIE nie ma tej informacji, co jest co najmniej dziwne.

  • Dolina Issy - film oddaje (tak mi się wydaje) całe jestestwo T. Konwickiego. Piękna dusza, piękny film

   1
   • Książka

    dolnoslazak ocenił(a) film na 8

    Moim zdaniem, najpierw powinno przeczytać się książkę. W przeciwnym razie film może być niezrozumiały i niedoceniony.

    1