Dean Ray Koontz

Dean R. Koontz

biografie

(2)
 • Dean R. Koontz urodził się 9 lipca 1945 roku. Przyszedł na świat i dorastał w Pennsylwani. Jego ojciec, Ray, nadużywał alkoholu i bił go. Wkrótce uznano go za psychicznie chorego i został zamknięty w zakładzie specjalnym. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ciężkie dzieciństwo wywarło znaczny wpływ na jego późniejszej twórczości. Koontz ukończył studia w Shippensburg State College, będąc na ostatnim roku, wygrał prestiżowy konkurs organizowany przez Atlantic Monthly. W tym samym czasie ukazało się jego pierwsze opowiadanie.
  W początkowym okresie pisał głównie utwory z gatunku Science Fiction z elementami horroru. Jednakże dopiero na początku lat osiemdziesiątych, po ukazaniu się powieści "Szepty", twórczość Koontza zaczęto traktować jako niepowtarzalne zjawisko.
  Ten amerykański pisarz jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców powieści grozy, fantastyki, niesamowitości i tajemnicy. Jest autorem ponad 50 powieści, które opublikowano w 38 językach. Na całym świecie sprzedano już około 200 mln egzemplarzy jego dzieł, a każdego roku dochodzi do tej liczby kolejne 17 mln.
  Wiele z jego powieści doczekało się ekranizacji przez takie znane wytwórnie jak: Warner Brothers, Fox i CBS.

 • Pisarz Dean Raymond Koontz urodził się w 9 lipca 1945 roku w Pennsylwanii. Jego rodzina nie należała do najszczęśliwszych - ojciec przebywał w zakładzie psychiatrycznym, a matka wciąż chorowała, więc to Dean był głową rodziny.
  Pierwsze opowiadanie napisał w wieku dwudziestu lat, a miało ono tytuł "Kittens". Tego samego roku został laureatem konkursu literackiego. Rok później ożenił się z Gerdą Ann Cerra, z którą jest do dziś. Po ukończeniu szkoły pracował przy pomocy upośledzonych dzieci. Mimo swej pracochłonnej pracy, wciąż znajdował czas na pisanie. Później przez dwa lata pracował jako nauczyciel angielskiego na peryferiach Harrisburga. W tym własnie okresie wydał swoje opowiadania.
  Dean Raymond Koontz pisze horrory i fantasty z dreszczykiem. Na szczególne wyróżnienie zasługują "Szepty" (książka, która zapoczątkowała jego karierę), "Łzy smoka", "Intensywność"," Przełęcz śmierci", "Północ", "Zimny ogień", "Grom" i "Jedyna Ocalona".

opinie i nagrody
multimedia
 • galeria
 • wideo