Doris Dörrie 

7,6
17 ocen pracy reżysera
Doris Dörrie
Doris Dörrie urodziła się w 26 maja 1955 roku w Hanowerze. Studiowała aktorstwo, filozofię, semantykę i psychologię w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Niemiec zaczęła studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium. Przez pewien czas pracowała jako krytyk filmowy w "Sueddeutsche Zeitung". Zanim w 1983 roku zrobiła swój pierwszy film fabularny - "W środek serca" nakręciła kilka dokumentów i filmów dla dzieci.

Od 1987 roku Doris Dörrie zajmuje się też pisaniem prozy, jest autorką kilku tomów opowiadań i powieści. W Polsce ukazał się zbiór jej opowiadań pt. "Mężczyzna moich marzeń". Jest również autorką scenariuszy do prawie wszystkich swoich filmów, m.in. filmu "Nadzy", który powstał na podstawie jej sztuki "Happy".

Filmową popularność artystka zdobyła kinowym przebojem "Mężczyźni". To dzięki niemu Doris Dörrie stała się sławna. Został on nakręcony w 1985 roku i stał się najbardziej kasowym filmem niemieckim od czasów II wojny. Doceniony także przez krytyków, zdobył nagrodę "Filmu Roku" Jej najnowsza produkcja "Nadzy" była wśród obrazów nominowanych do Złotego Lwa na MFF w Wenecji.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 maja 1955

miejsce urodzenia: Hanower, RFN , (obecnie Niemcy)

mąż <a href=http://www.filmweb.pl/Person,id=109638>Helge Weindler</a> (1988 - 22.03.1996, jego śmierć), córka Carla (ur. 1990)
Studiowała w Hochschule für Fernsehen und Film w Monachium.
Jej opera "Rigoletto" w Operze Bawarskiej została wybrana jako "Najbardziej irytująca opera roku" przez krytyków w 2005 roku.
  • chętnie zobaczyłbym znów filmy tej Pani w TV... ach gdzie te czasy gdy TVP wyświetliła duźy blok tematyczny poświęcony tej reżyserce :/ to było gdzieś około 1988-89 - ostatnim filmem w nim wyświetlonym wówczas był "Ja i on"...