Edgar Allan Poe 

Edgar Poe

8,7
324 oceny materiałów do scenariusza
Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe był XIX-wiecznym poetą i pisarzem amerykańskim, urodził się w Bostonie; oprócz twórczości literackiej utrzymywał się także z pracy krytyka i redaktora czasopisma. Jego twórczość zawiera charakterystyczne i wyraźnie rozpoznawalne, będące wręcz znakiem firmowym pisarza wątki fantastyki i horroru, przemieszane z elementami makabry. E. A. Poe był też prekursorem nowego gatunku literackiego - noweli kryminalnej ("Zabójstwo przy Rue Morgue", "Złoty żuk"). W opowiadaniach tego rodzaju stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa - C. Auguste Dupina, który rozwiązuje sprawy kryminalne przy użyciu metody logicznej dedukcji. Stała się ona później pierwowzorem słynnej postaci Sherlocka Holmesa.
Ogromną popularność zyskał wiersz - poemat grozy pisarza pod tytułem "Kruk", który dzięki atmosferze narastającej niesamowitości i rytmicznym powtórzeniom słynnej frazy "nevermore" bardzo silnie przemawia do podświadomości czytelnika. Najbardziej znane poza tym utwory pisarza to "Maska Czerwonego Moru" (Masque of the Red Death), "Upadek domu Usherów" (The Fall of the House of Usher), "Studnia i wahadło" (The Pit and the Pendulum). Oprócz Artura Conan Doyle'a Poe inspirował swoją twórczością m. in. Baudelaire'a, Dostojewskiego, Mallarme'a, a w Polsce pisarza grozy Stefana Grabińskiego, był także prekursorem XIX-wiecznego symbolizmu.
Twórczością Poego inspirowali się bardzo często również filmowcy, tworząc ekranizacje jego opowiadań. Do najbardziej znanych dzieł filmowych należy nakręcony w latach 60. XX wieku cykl Rogera Cormana ("Maska Czerwonego Moru", "Zagłada domu Usherów" i in.).
Edgar Allan Poe zmarł w 1849r. w szpitalu w Baltimore w tajemniczych okolicznościach. Współcześnie sugerowano jego alkoholizm i nałóg opiumowy lub też chorobę psychiczną, najnowsze badania i opis objawów wskazują jednak na możliwość wystąpienia chorób organicznych (m. in. istnieje hipoteza o wściekliźnie po ugryzieniu przez psa).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 stycznia 1809

data śmierci: 7 października 1849

miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA

wzrost: 173 cm

żona Virginia Clemm (15.08.1835 - 20.01.1847, jej śmierć)
Próbę wyjaśnienia zagadki śmierci pisarza podjął Matthew Pearl w powieści "Cień Poego".
Akcja powieści toczy się w 1849 roku po śmierci Edgara Allana Poe; za oficjalną przyczynę zgonu uznano wówczas chorobę alkoholową. Jednak nie wszyscy uznali ją za prawdziwą.
Jego rodzicami są aktorzy Elizabeth Arnold Hopkins Poe i David Poe Jr.
Zmarł w Baltimore (Maryland, USA). Został pochowany na miejscowym cmentarzu Westiminster Hall and Burial Grounds.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Identyczne jak u Słowackiego

Wpisujcie Wasze rankingi filmów powstałych na podstawie twórczości Edgara Allana.

Mój pierwszy ulubiony Edgar

użytkownik usunięty

Ale niestety nie żyje.

O Edgar Allan Poe wspomina się w jakimś filmie, lecz nie pamiętam co to był za film. Może ktoś coś kojarzy.

Mam małe pytanko, czy te zbiory opowiadań:

- Opowieści miłosne groteski i makabreski tom 1
- Opowieści kryminalne i tajemnicze tom 2
- Opowieści podróżnicze tom 3

Mieszczą się w jednej książce pod tytułem "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" ?

Byłbym wdzięczny za pomoc

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones