Edmund Kellaway

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/49941/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":333,"rate":8.14114114114114,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/49941/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,1
333 oceny gry aktorskiej
Edmund Gwenn
Najbardziej znany z oscarowej roli Świętego Mikołaja w ''Cudzie na 34 Ulicy''. Niski i pulchny, z wielkim wyczuciem potrafił jednocześnie bawić i wzruszać.

Gdy miał 17 lat ojciec- brytyjski wojskowy, wyrzucił go z domu, kiedy usłyszał, że młody Edmund, zamiast przewidzianej dla siebie kariery w armii, zdecydował się zostać aktorem. Trzy lata później zadebiutował na deskach scenicznych, zaś w 1902 roku rozpoczął współpracę z George'em Bernardem Shaw. Już ich pierwsze wspólne przedstawienie- ''Człowiek i nadczłowiek'' okazało się wielkim sukcesem i umożliwiło Gwennowi podpisanie kontraktu z wybitnym dramaturgiem na kolejne pięć lat. W czasie I wojny światowej aktor służył w brytyjskiej armii, doczekał się nawet stopnia kapitana. Po wojnie zadebiutował w kinie angielskim i, po kilku mniejszych rolach, przyszły propozycje godne jego talentu, m.in. rozpoczynający wieloletnią współpracę z Alfredem Hitchcockiem ''The Skin Game'' (1931) oraz rola Johanna Straussa w ''Walcach wiedeńskich'' (1934). W 1935 roku 60-letni Edmund Gwenn decyduje się na rozpoczęcie kariery za oceanem.

Hollywood powitało nieznanego w Stanach aktora dość chłodno, oferując na początek kilka drugoplanowych ról w niezbyt ambitnych produkcjach. Z czasem jednak Gwenn zyskiwać zaczął coraz większą renomę, co zaowocowało ciekawymi rolami na drugim planie m.in. w znanym romansie ''Anthony Adverse'' (1936) LeRoya i Curtiza, w pierwszej wersji ''Dumy i uprzedzenia'' (1940) Leonarda, czy w ''Lessie wróć'' Wilcoxa (1943) z młodziutką Elizabeth Taylor. W ''Kluczach królestwa'' (1944) Stahla- filmie, który stał się początkiem wielkiej kariery Gregory'ego Pecka, Gwenn stworzył pamiętną kreację jowialnego pastora. Największy sukces odniósł w 1947 roku rolą Świętego Mikołaja w znakomitym ''Cudzie na 34 Ulicy''. Dzięki tej roli wszedł Gwenn do historii kina, bo przecież już kolejne pokolenie wzrusza się i śmieje na tym niezapomnianym filmie George'a Seatona. Wysiłki 72-letniego wówczas aktora doceniła również Akademia Filmowa przyznając mu Oscara (wcześniej otrzymał za tą rolę Złotego Globa).

Ta oraz wiele innych kolejnych ról udowodniły, że Gwenn jest geniuszem drugiego planu, który potrafi nawet kilkuminutowym epizodem przyćmić gwiazdę pierwszej wielkości, tak przecież było w komedii ''Mister 880'' (1950) Edmunda Gouldinga, w którym 75-letni aktor zdystansował młodego Burta Lancastera. Za tę kreację Gwenn otrzymał Złotego Globa i drugą nominację do Oscara.

Aktywny do końca życia, wielki artysta zmarł w 1959 roku na swojej farmie w Kalifornii.

DaKa
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 września 1877

data śmierci: 6 września 1959

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 166 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 3 inne nagrody i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy aktor drugoplanowy za film Cud na 34 ulicy w roku 1948 Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mister 880 w roku 1951 Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy za film Cud na 34 ulicy w roku 1948
żona Minnie Terry (1901 - 1901, rozwód)
Był kuzynem znanego aktora Cecila Kellawaya.
George Seaton, który towarzyszył Gwennowi w ostatnich chwilach życia, opowiadał, jak zapytany przez kogoś ''Jak trudne jest umieranie?'' miał Gwenn odpowiedzieć: ''Trudne, ale nie tak trudne jak granie w komedii''.
Jest bratem aktora Arthura Chesneya.