Eldar Riazanow 

8,0
91 ocen pracy reżysera
Eldar Riazanow
Riazanow Eldar Aleksandrowicz - urodził się 18 listopada 1927 roku w rosyjskim mieście Samara w rodzinie pracowników sowieckiego przedstawicielstwa handlowego, która następnie przeprowadziła się do Moskwy. W latach 30. rodzina rozpadła się, a przyszły reżyser wychowywał się przy matce. Od czasów dzieciństwa Eldar uwielbiał czytać, jednak jego marzenia o zostaniu pisarzem nie spełniły się. Studiował na WGIK-u (Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii), wśród pracowników którego znajdowali się najważniejsi twórcy filmowi ZSRR. Riazanow był między innymi uczniem Eisensteina.

Początkowo pracował jako dokumentalista, jednak zasłynął w dziedzinie fabuły. W historii kina radzieckiego zapisał się głównie jako baczny obserwator życia codziennego, filmował wydarzenia dnia powszedniego z ich całą śmiesznością oraz nieporadnością. Wyreżyserował m.in.: "Biurowy romans", "Dworzec dla dwojga", "Gorzki romans".

Jako jeden z nielicznych Riazanow kontynuował karierę już po rozpadzie ZSSR. W roku 2002 został prezesem Rosyjskiej Akademii Kinematografii Nika.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 listopada 1927

data śmierci: 30 listopada 2015

miejsce urodzenia: Samara, ZSRR, (obecnie Rosja)

trzykrotnie żonaty: 1. Zoja Fomina (1950 - 1970, rozwód), córka Olga (ur. 1951); 2. Nina Skujbina (1972 - 1994, jej śmierć); 3. Emma Abajdullina (od 1995 do jego śmierci)
W 1950 roku ukończył studia reżyserskie we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii (obecnie Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii im. Siergieja Gierasimowa) WGIK w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
W latach 2001 - 2007 pełnił funkcję przewodniczącego Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej "Nika".
W 2008 roku został odznaczony rosyjskim Orderem Zasług dla Ojczyzny II klasy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wczoraj obejrzałem na rosyjskim kanale"Romans biurowy".
W "Filmwebie" Riazanow ma dwa profile.
Dlaczego tak jest?
Dlaczego w polskiej telewizji nie pokazuje rosyjskich się filmów obyczajowych?
Jeśli są to zazwyczaj mówią one o militariach lub rosyjskich gangach.