Eliza Orzeszkowa 

Elżbieta Pawłowska

7,6
37 ocen materiałów do scenariusza
Eliza Orzeszkowa
Urodziła się w zamożnej rodzinie pieczętującej się herbem Korwin. Do 11 rou życia mieszkała w Grodnie. Bardzo szybko zaczęła przejawiać talent artystyczny - pisała opowiadania i dużo czytała. W 1852 roku wyjechała do Warszawy na pensję gdzie poznała Marię Konopnicką - została jej przyjaciółką do końca życia. 21 stycznia 1858, w wieku niespełna 17 lat, wyszła za mąż za wybranego jej przez despotyczną matkę ziemianina z powiatu kobryńskiego, Piotra Orzeszkę i zamieszkała w jego majątku Ludwinowie. Małżeństwo zakończyło się unieważnieniem. W czasie powstania styczniowego działała na rzecz partyzantów oraz w służbie pomocniczej. Najprawdopodobniej w początkach czerwca 1863 w Ludwinowie przebywał przez około dwa tygodnie Romuald Traugutt, którego później, w lipcu, Orzeszkowa we własnej karecie odwoziła do granic Królestwa. W 1904 roku pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla pojawiło się nazwisko Elizy Orzeszkowej. Nagroda trafiła jednak w ręce Henryka Sienkiewicza. W roku 1910 po ciężkiej chorobie serca zmarła i została pochowana w Grodnie. Pogrzeb odbył się w słoneczny dzień 23 maja.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 6 czerwca 1841

data śmierci: 18 maja 1910

miejsce urodzenia: Milkowszczyzna, Imperium Rosyjskie, (obecnie Białoruś)

dwukrotnie zamężna: 1. Piotr Orzeszko (od 21.01.1858 - 1869; unieważniono); 2. Stanisław Nahorski (1894 - 19.11.1896; jego śmierć)
Zmarła w Grodnie (Imperium Rosyjskie, obecnie Białoruś) na chorobę serca. Została pochowana na tamtejszym Cmentarzu Farnym.
Ma starszą siostrę Klementynę.
W 1857 roku ukończyła pensję sióstr sakramentek w Warszawie (Imperium Rosyjskie, obecnie Polska).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones