[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/81280/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":106,"rate":6.69811320754717,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,7
106 ocen gry aktorskiej
Erika Marozsán
Erika Marozsán urodziła się 3 sierpnia 1972 roku w Újfehértó, małym miasteczku w północno-wschodnich Węgrzech. Od najmłodszych lat przejawiała talenty artystyczne. Pierwsze pianino kupił jej dziadek za pieniądze, które wygrał na loterii. Erica miała wówczas 6 lat. Później uczyła się śpiewu w szkole muzycznej Újfehertó. Poza tym przez 10 lat trenowała w Instytucie Baletu. Następnie przeniosła się do Węgierskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Budapeszcie, którą ukończyła w 1995 roku.
Pierwszy raz na dużym ekranie pojawiła się w 1989 roku w znanym węgierskim filmie "Béketárgyalás, avagy az évszázad csütörtökig tart". Do dzisiaj można ją zobaczyć głównie w produkcjach swego rodzimego kraju, chociaż wystąpiła również w kilku niemieckich filmach telewizyjnych (np. "Die Katzenfrau", "Der Freund von früher", "Mein Vater, meine Frau und meine Geliebte"). Międzynarodowy rozgłos przyniósł jej hollywoodzki film "Smaki miłości" ("Feast of Love", 2007) w reżyserii Roberta Bentona.
W życiu aktorki wciąż niezwykle ważną rolę pełni teatr. Po ukończeniu studiów była członkiem węgierskiego grupy aktorskiej Új Színház, działającej w Budapeszcie. Obecnie występuje w Kaposvár Theater. Jest zafascynowana muzyką jazzową. Pracowała ze słynnym węgierskim muzykiem Gáborem Juhászem.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 sierpnia 1972

miejsce urodzenia: Újfehértó, Węgry

wzrost: 170 cm

W 1995 roku ukończyła Színház- és Filmművészeti Egyetem (Uniwersytet Teatralno-Filmowy) w Budapeszcie (Węgry).