Ernesto Rafael Guevara de la Serna

Ernesto 'Che' Guevara

biografie

(2)
 • Ernesto Guevara de la Serna urodził się 14 czerwca 1928 roku w Rosario (Argentyna). Już w czasach wczesnej młodości został zapalonym marksistą, co spowodowane było jego sprzeciwem wobec korupcji w wojskowym rządzie Argentyny. W 1953 roku uzyskał dyplom lekarza na Uniwersytecie w Buenos Aires. Jeszcze w czasie studiów odbył swoje słynne podróże: pierwszą rowerem po Argentynie, drugą na motorze po krajach Ameryki Południowej. W czasie tych wypraw zetknął się z biedą i ciężkimi warunkami życia ludzi w Ameryce Łacińskiej, skutkiem czego postanowił zaangażować się w walkę o poprawę sytuacji na kontynencie. Podobnie jak wielu innych bojowników o wolność w Ameryce Południowej, Ernesto widział tylko jeden sposób wywalczenia swoich racji - poprzez rewolucję zbrojną i walkę partyzancką.

  W 1954 roku w Meksyku Guevara poznał braci Fidela i Raula Castro. Postanowił pomóc im obalić dyktaturę Batisty na Kubie. Gdy Fidel Castro tworzył swój nowy rząd, Ernesto został jego prawą ręką i ministrem rolnictwa. Pełnił także szereg innych ważnych funkcji w kraju. Nie czuł się jednak za biurkiem najlepiej - był człowiekiem czynu, najbardziej ukochał sobie pracę wśród ludzi. Wkrótce poprosił Fidela o pozwolenie na opuszczenie Kuby i powrót do Argentyny, by stamtąd zorganizować walkę o wolność w innych krajach Ameryki Południowej.

  Jego zamiłowanie do działania w partyzantce w końcu go zgubiło. Został otoczony wraz ze swoim oddziałem w czasie walk w Boliwii 8 października 1967. Ranny w nogi został pojmany, a następnego dnia rozstrzelany serią z karabinu maszynowego i dobity strzałem z pistoletu w bok.

 • Ernesto Guevara de la Serna zw. Che urodził się 14. 06. 1928 roku w Argentynie. Z zawodu był lekarzem. W 1954 roku uciekł z Gwatemali po obaleniu tamtejszego rządu prokomunistycznego. W Meksyku poznał Fidela Castro, który nadał mu przydomek Che, czyli kumpel. wtedy właśnie przyłączył się do partyzantów. w 1956 roku odegrał ważną rolę w przygotowywaniu oddziałów partyzanckich który wylądowały na Kubie, by podjąć zwycięską walkę o władzę. Fidel Castro uhonorował Guevarę stanowiskiem ministra przemysłu i prezesa Narodowego Banku Kuby. Che przyczynił się w zasadniczym stopniu do zerwania tradycyjnych związków gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi i nawiązanie współpracy z krajami bloku komunistycznego. Uważał, że z pomocą garstki bojowników i przy wsparciu biedoty można wznieść zwycięskie powstanie. Teorię tę próbował bezskutecznie realizować w Afryce i Ameryce. Zrezygnował ze stanowisk, by w 1967 roku wyjechać do Boliwii i zachęcać chłopów oraz górników do zbuntowania się przeciwko władzom wojskowym. Nikt go jednak nie poparł. w 1968 roku podczas powrotu do Boliwii został rozstrzelany na lotnisku przez boliwijskie oddziały specjalne.
  Miał dwie żony, z którymi miał w sumie pięcioro dzieci.

opinie i nagrody
 • nagrody
multimedia
 • galeria
 • wideo