[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":282,"rate":8.141843971631205,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,1
282 oceny gry aktorskiej
Farida Jalal
Farida Jalal rozpoczęła swoją karierę w latach 60’ od wygrania konkursu dla młodych talentów organizowanego przez miesięcznik Filmfare. Dzięki wrodzonemu talentowi szybko zdobyła uznanie. Prawie nigdy jednak nie grała głównych ról. Najczęściej występowała w rolach sióstr, lub niedoszłych narzeczonych głównych bohaterów.

Aktorka wzbudziła zachwyt krytyków pamiętną rolą w filmie „Bobby” (1973 r.) gdzie grała niezrównoważoną psychicznie narzeczoną Rishiego Kapoor.

W latach osiemdziesiątych Farida awansowała z ról sióstr do ról ciotek i mam. Obecnie role matek są jej znakiem rozpoznawczym. Sama aktorka jest już zmęczona tym wizerunkiem.

W roku 1983 przeprowadziła się do Bangalore (obecnie Bengaluru) gdzie mieszkała do 1990 roku. W tym czasie nie występowała w filmach.

Od polowy lat dziewięćdziesiątych Farida wystąpiła w prawie każdym największym hicie Bollywood: Żonie dla zuchwałych, Kuch Kuch Hota Hai, Raja Hindustani, Czasem słońce czasem deszcz i wielu innych.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 maja 1949

miejsce urodzenia: Nowe Delhi, Indie

wzrost: 155 cm

mąż Tabrez Barmavar (do 2003, jego śmierć), syn Yaseen
W 2005 roku poprowadziła 50. rozdanie nagród Filmfare z Saifem Ali Khanem i Sonali Bendre
W 2013 roku wystąpiła w reklamie chrupek firmy Kurkure (kampania "Family") z Parineeti ChoprąKunalem Kapoorem, Bomanem Iranim i Ramyą.