Friz Freleng 

Isadore Freleng

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1074,"rate":7.105214152700186,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":95,"rate":6.768421052631579,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":30,"rate":6.533333333333333,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":20,"rate":7.25,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":18,"name":"sound","above5p":false,"career":{"name":"operator dźwięku"},"ranking":{"name":"Dźwięku","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/sound"},"rating":{"count":2,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"pracy dźwiękowca"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,1
1 074 oceny pracy reżysera
Friz Freleng
Isador "Friz" Freleng zasłynął jako autor niezapomnianych kreskówek wytwórni Warner Bros. Na ekrany wprowadził takie gwiazdy, jak Świnka Porky, Ptaszek Tweety czy Różowa Pantera.
Karierę animatora rozpoczynał w swoim rodzinnym Kansas City, w studiu Walta Disneya. Po przeniesieniu się do Hollywood, Freleng wraz z Hugh Harmanem i Rudolfem Isingiem zdecydował się na samodzielny projekt. Trzem początkującym autorom kreskówek wiodło się ze zmiennym szczęściem, do czasu gdy ich projektami zainteresował się Leon Schlesinger z wytwórni Warner Bros. Freleng został jego reżyserem i w 1935 r. w filmie "I Haven't Got a Hat" wprowadził swojego pierwszego gwiazdora – Świnkę Porky. Pod koniec lat 30. współpracował z MGM studio, gdzie tworzył popularny serial "The Cat and the Kids", jednak już w 1940 powrócił do Warnera. Zaczął modernizować starych bohaterów i wprowadzać nowych. W 1945 debiutował Yosemite Sam, w 1947 – Sylwester i Tweety, a w 1955 – Speedy Gonzales. W pierwszych latach powojennych Freleng i Chuck Jones stali się najważniejszymi twórcami Warner Bros. W tym okresie uhonorowano Frelenga Oscarami za filmy "A Pizza Tweety-Pie", "Speedy Gonzales" i "Knighty Knight Bugs".
Po zamknięciu studia Warner w 1964, Freleng podjął współpracę z producentem Dave'em DePatie. Obaj zostali poproszeni o stworzenie animowanej sekwencji otwierającej film "Różowa Pantera" Blake'a Edwardsa. Wykreowany w niej przez Frelenga bohater zdobył wielką popularność i otrzymał własny serial animowany. DePatie i Freleng tworzyli swoje kreskówki do 1967 r., ale zaczęły one z wolna tracić dawny blask. Aż do lat. 80. Freleng w reaktywowanym studiu Warner Bros zajmował się produkcją filmów łączących stare krótkometrażówki w telewizyjne show lub pełnometrażowe filmy.
Zmarł w 1995 r. Został pochowany w Hillside Memorial Park Cementery w Culver City w Kalifornii.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 sierpnia 1906

data śmierci: 26 maja 1995

miejsce urodzenia: Kansas City, Missouri, USA

wzrost: 163 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Lily Schonfeld (od 04.09.1932 do jego śmierci), 2 córki: Hope i Sybil
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Wspólnie z producentem Davidem H. DePatie założyli w 1963 roku studio filmów animowanych DePatie-Freleng Enterprises, działające do 1981 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych