Giacomo Girolamo Casanova

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/796311/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
6,0
1 ocena materiałów do scenariusza
Giacomo Casanova urodził się w 2 kwietnia 1725 roku w Wenecji, we Włoszech, a zmarł u schyłku XVIII wieku - w 1798 w Duchcovie w Czechach. Był włoskim podróżnikiem i awanturnikiem, przemierzającym Europę XVIII wieku, ciesząc się sławą największego kochanka swoich czasów. 
Pochodził z artystycznej rodziny - jego rodzice byli aktorami, a bracia zajmowali się malarstwem. Casanova był człowiekiem wykształconym - studiował prawo na Uniwersytecie w Padwie. Jednak nie interesowała go kariera urzędnika. Po zaledwie sześćdziesięciu godzinach pracy jako sekretarz biskupa w miejscowości Martinaro, przyszły najsłynniejszy kochanek Europy postanowił wyruszyć na podbój Rzymu. 
W 1750 roku przystąpił do związku wolnomularstwa. Przynależność do masonerii dawała bardzo duże możliwości rozwoju Casanovie. Dzięki temu poznał m.in: filozofa Woltera, czy kompozytora Mozarta, którzy również należeli do wolnomularstwa.
W swoim życiu trudnił się różnymi zawodami, m.in. był uzdrowicielem, ale na zawsze został zapamiętany jako pisarz i pamiętnikarz, bywalec dworów królewskich (m.in. Fryderyka Wielkiego, carycy Katarzyny II i Stanisława Augusta Poniatowskiego). Znany jako wnikliwy obserwator, a zarazem kronikarz swej epoki. 
Pod koniec życia osiadł na zamku Dux w Czechach, gdzie objął posadę bibliotekarza.
Jego biografia stała się osnową do co najmniej kilkudziesięciu filmów, nie licząc utworów inspirowanych jego postacią jako archetypem cynicznego uwodziciela.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 kwietnia 1725

data śmierci: 4 czerwca 1798

miejsce urodzenia: Wenecja, Republika Wenecka , (obecnie Włochy)

wzrost: 186 cm

W 1742 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Padwie (Republika Wenecka, obecnie Włochy).
Zmarł w Duchcovie (Czechy) na zakażenie pęcherza moczowego. 
Ma pięcioro młodszego rodzeństwa: braci Francesca Giuseppiego, Giovanniego Baptistę i Gaetana Alvise'a oraz siostry Faustinę Maddalenę i Marię Maddalenę Antonię Stellę
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • "w ogóle kobiety są brzydkie w tych okolicach; piękności są tam cudami, a ładne – rzadkimi wyjątkami" A to świnia! Naczelny dziwkarz Europy ma czelność oceniać urodę naszych praprapra...babek :/

    1
    • czasach kiedy nie było filmów a jest na FW

      • Dobre :P