Giovanna Mezzogiorno 

7,4
250 ocen gry aktorskiej
Giovanna Mezzogiorno
Urodziła się w Rzymie 19 listopada 1974 roku. Jest córką aktorów, Vittorio Mezzogiorno i Cecilii Sacchi. Pracowała przez dwa lata w Paryżu w "Peter Brook Workshop" ("Le Centre Internationale de Creations Theatrales"). Zadebiutowała na scenie rolą Ofelii w "Qui est la", sztukę opartą na "Hamlecie" Szekspira, autorstwa i w reżyserii Petera Brooka. Jeździła z przedstawieniem po europejskich miastach, zaś w 1996 roku za tę kreację otrzymała nagrodę teatralną- "Premio-Coppola Prati".
W 1997 roku miał miejsce jej filmowy debiut w "Il viaggio della sposa" ('The Bride's Journey'), który został nagrodzony Targa d'Argento dla nowego talentu we włoskiej kinematografii. Rola ta przyniosła jej jeszcze kilka innych włoskich nagród filmowych.
W 1998 r. wystąpiła w "Del perduto amore", wyreżyserowanym przez Michele Placido. I znów została obsypana nagrodami, m. in.: Nastro d'Argento, Ciak d'Oro i Premio Pasinett dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. W tym samym roku zagrała jeszcze w filmie TV "Piu leggero non basta" ('A lighter burden to bear').
Zagrała w filmie "Les Miserables" (2000) u boku takich sław jak Gerard Depardieu i John Malkovich.
W 2002 roku wystąpiła w "Oknach" i to właśnie z tego filmu jest najbardziej znana w Polsce. Dzięki niemu znów zgarnęła garść nagród: David di Donatello, Ciak d'Oro, Nastro d'Argento, Flaiano i nagrodę na festiwalu w Karlovych Varach. Wszystkie za główną rolę kobiecą.
W 2003 roku zagrała we francuskiej produkcji "Au secours, j'ai 30 ans!", zaś w 2004 r. w telewizyjnym filmie "Virginia".
Obecnie powróciła do teatru, by zagrać w sztuce Sarah Kane "4.48 Psicosi" w reżyserii Piero Maccarinelli.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 listopada 1974

miejsce urodzenia: Rzym, Włochy

wzrost: 168 cm

David di Donatello
Zdobyła David di Donatello , 4 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Alessio Federico Fugolo (od 24.10.2009), bliźniaki: Leone i Zeno (ur. 26.08.2011)
W 2010 roku była członkiem jury 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych