Grigori Marmonenko

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/47732/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":46,"rate":6.586956521739131,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/47732/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":36,"rate":7.027777777777778,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/47732/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":21,"rate":6.238095238095238,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/47732/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"montażu"}}]
6,6
46 ocen scenariuszy
Grigoriy Aleksandrov
Obok Siergieja Eisensteina był jedną z najbardziej cenionych osobowości przedwojennego kina radzieckiego. Już od najmłodszych lat był zamiłowany w aktorstwie i wieku dziewięciu lat zatrudnił się jako goniec w Jekaterynburskim Teatrze Operowym. Wykonywał tam najróżniejsze prace, ostatecznie stając się asystentem reżysera. Jednocześnie kształcił się w szkole muzycznej, w klasie skrzypiec, którą ukończył w 1917 roku.

Na początku lat 20. przyjechał do Moskwy, gdzie zaczął grywać w Teatrze Proletkultu. To tam poznał Eisensteina, z którym najpierw pracował przy kilku sztukach, a kiedy ten zajął się kręceniem filmów, kontynuował z nim współpracę, będąc współautorem scenariusza filmu "Strajk", zagrał w "Pancerniku Potiomkinie", oraz był współreżyserem takich obrazów jak "Październik" czy "Stare i nowe".

Na początku lat 30 wraz z Eisensteinem i operatorem Eduardem Tisse wyruszają w podróż najpierw do Europy Zachodniej, a następnie do Hollywood, gdzie spotykają zachodnich twórców filmowych, zdobywając doświadczenie w pracy filmowca. Podróż ta szczególnie zważyła na dalszej twórczości Aleksandrowa, który po powrocie do ZSRR wykorzystał zarówno nowo zdobytą wiedzę, jak i inspiracje tamtejszymi gatunkami filmowymi. Po pobycie w USA cała trójka udała się do Meksyku, gdzie Eisenstein rozpoczął zdjęcia do obrazu "Niech żyje Meksyk", którego nigdy nie ukończył. Dopiero w 1979 roku Aleksandrow zmontuje nakręcony materiał i zaprezentuje go publiczności. 

W 1932 roku na wyraźne życzenie Stalina reżyser powraca do Związku Radzieckiego. Od przywódcy kraju dostaje zamówienie na nakręcenie wychwalającego generalissimusa filmu "Międzynarodówka".

Spotkanie Aleksandrowa ze Stalinem i Maksimem Gorkim zaowocowało zleceniem na kolejny film - tym razem będzie komedia muzyczna, która przejdzie do historii zarówno radzieckiego, jak i światowego kina. "Świat się śmieje" to pierwszy radziecki musical, który od razu spotkał się z krytyką twardogłowych wyznawców Związku Radzieckiego, zarzucających mu brak zaangażowania ideologicznego. Dystrybucja filmu została wstrzymana i dopiero interwencja Gorkiego, który skłonił Stalina i jego biuro polityczne do jego obejrzenia sprawiła, że trafił on wreszcie do kin, a sam Stalin stał się jego wielbicielem.

Władze radzieckie często wykorzystywały talent Aleksandrowa do kręcenia filmów propagandowych. Pozostał on jednak wierny komedii, kręcąc kolejne hity takie jak "Cyrk", "Wołga-Wołga", czy "Wiosna". We wszystkich wystąpiła żona reżysera Lubow Orłowa, która już rolą w "Świat się śmieje" stała się niekwestionowaną gwiazdą kina.

Choć Aleksandrow i jego żona byli znanymi osobistościami radzieckiej kultury, a jego filmy należały do ulubionych obrazów Stalina, cierpieli oni ciągłe prześladowania. Wielu z przyjaciół małżeństwa było zatrzymywanych lub ginęło z rąk władzy. Aleksandrow i Orłowa byli nawet oskarżeni o kolaborację z nazistami. Znana była także obsesja Stalina na punkcie aktorki.

Jak na ironię, po śmierci Stalina reżyser nie potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nie nakręcił już żadnego znaczącego filmu. Zmarł w 1983 roku w skutek zapalenia nerki.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 stycznia 1903

data śmierci: 16 grudnia 1983

miejsce urodzenia: Jekaterynburg, Imperium Rosyjskie , (obecnie Rosja)

trzykrotnie żonaty: 1. Olga Ivanova (rozwód), dziecko; 2. Lyubov Orlova (1933 - 26.01.1975, jej śmierć); 3. Galina Krylova (do jego śmierci)
Zmarł na odmiedniczkowe zapalenie nerek w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja). Został pochowany tamże na Cmentarzu Nowodziewiczym.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum