H.R. Giger 

Hans Rüdi Giger

[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":9.166666666666666,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":3,"rate":7.333333333333333,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":true,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
9,2
6 ocen występów osoby
H.R. Giger
Hans Rudolf Giger był szwajcarskim malarzem, rzeźbiarzem oraz projektantem. Przyszedł na świat w małym miasteczku o nazwie Chur. Jego ojciec, który był farmaceutą, przyniósł pewnego dnia do domu z pracy ludzką czaszkę. Zauroczony tym artefaktem młody Hans zaczął rozwijać w sobie fascynację wszystkim co mroczne i dziwne. Obsesję tę podsycał, oglądając czasopisma zawierające prace Salvadora Dali oraz Jeana Cocteau. Matka Hansa zachęcała go do rozwijania zainteresowań, podczas gdy ojciec chciał, by syn wykonywał dobrze płatny zawód, twierdząc, że sztuka to bezproduktywne zajęcie.

Giger podjął studia w Zurychu na wydziale architektury i wzornictwa przemysłowego. Następnie znalazł zatrudnienie jako projektant wnętrz, jednocześnie tworząc swe pierwsze dzieła. Od 1968 roku skoncentrował się całkowicie na karierze artystycznej. W kolejnej dekadzie zaczął używać areografu, jako głównego narzędzia swojej pracy. W tym też okresie wypracował swój charakterystyczny styl. Głównym tematem jego obrazów były przedstawienia ludzkich ciał oraz maszyn w chłodnym połączeniu, które sam artysta określał mianem "biomechanicznego". Autor czerpał natchnienie z własnych koszmarów sennych, a tworzenie miało stanowić dla niego formę terapii. Giger udzielał się również w innych dziedzinach sztuki. W latach 60. i 70. wyreżyserował kilka filmów. Swoją kocepcję "biomechaniki" zastosował także w projektowaniu wnętrz. Brał czynny udział w powstaniu dwóch barów inspirowanych jego dziełami, które powstały w rodzimej Szwajcarii, w Gruyeres i Chur. Był też twórcą okładek albumów takich wykonawców jak Dead Kennedys, Emerson, Lake and Palmer czy Deborah Harry. Najbardziej jednak jego znanym osiągnięciem jest stworzenie postaci Obcego w filmie "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"" oraz innych elementów przedstawionego tam świata takich jak "Derelict" czy "Space Jockey". Za pracę przy tym obrazie Giger otrzymał w 1980 roku nagrodę Oscara.

W latach 90. artysta otworzył w zakupionym przez siebie zamku Château St. Germain w Gruyeres muzeum, w którym eksponowane jest jego malarstwo oraz rzeźby, jak również inne zgromadzone dzieła sztuki z całego świata. Twórczość Szwajcara do dziś odciska swe piętno na kulturze masowej. Motywy oraz stylistyka przez niego stosowane trafiły na szczególnie podatny grunt w środowiskach tatuażystów oraz różnej maści fetyszystów, jak również stanowią ciągłą inspirację dla nurtów science fiction i cyberpunku.

Hans Rudolf Giger był dwukrotnie żonaty. Był także związany z aktorką sceniczną Li Tobler, do czasu jej samobójczej śmierci w 1975 roku. 12 maja 2014 roku zmarł w szpitalu w Zurychu, na skutek obrażeń odniesionych podczas upadku ze schodów. Miał 74 lata.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 lutego 1940

data śmierci: 13 maja 2014

miejsce urodzenia: Chur, Szwajcaria

dwukrotnie żonaty: 1. Mia Binzanigo (1979 - 1982), rozwód; 2. Carmen Maria Scheifele (od 2006 do jego śmierci)
W Szwajcarskiej miejscowości Gruyeres znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości.
Projektował okładki płyt i plakaty dla takich zespołów jak Celtic Frost, Magma, Daznig, Blondie czy Dead Kennedys.
Zmarł w Zurychu (Szwajcaria) na skutek obrażeń odniesionych po upadku ze schodów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych