Hanna Krall-Szperkowicz

data urodzenia: 20 maja 1935
miejsce urodzenia:Warszawa, Polska
stan cywilny:mąż Jerzy Szperkowicz (od 1959), córka Katarzyna
Hanna Krall

biografia

Hanna Krall urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie. Jest polską dziennikarką i pisarką o żydowskim pochodzeniu. W czasie II wojny światowej zginęło wielu jej najbliższych. Przeżyła ten czas ukrywając się przed Niemcami. Cudem ocalała z transportu do getta. Te wydarzenia spowodowały że Holocaust i życie Żydów stały się głównym tematem jej twórczości. Od 1955 pracowała w redakcji "Życia Warszawy", następnie w "Polityce"której była korespondentką w ZSRR. W latach 90 związała się z "Gazetą Wyborczą". Reportaże z ZSRR wydała w tomie "Na wschód od Arbatu". Światową sławę przyniósł jej jej oryginalny wywiad z Markiem Edelmanem "Zdążyć przed Panem Bogiem". Hanna Krall wydała zbiory reportaży oraz jest również autorką minipowieści. Jej teksty były podstawą scenariuszy filmów Krótki dzień pracy Krzysztofa Kieślowskiego i Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. W 1999 otrzymała Nagrodę Wielką Fundacji Kultury. Jej prace przetłumaczone są na wiele języków. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. za książkę "Wyjątkowo długa linia" została nominowana do nagrody NIKE. W grudniu 2009 otrzymała najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Dziennikarski Laur.

znana z

ocena materiałów do scenariusza

7,3 3 głosy
Daleko od okna
"Ta z Hamburga" (opowiadanie)

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

na podstawie
zwiń
2000 7,3
Daleko od okna(2000)

"Ta z Hamburga"

  • (opowiadanie)
1981 7,0
Krótki dzień pracy(1981)
(TV)

"Widok z okna na pierwszym piętrze"

  • (artykuł)
scenarzysta
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
  • W 2007 roku zasiadła w Międzynarodowym Jury na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy". Obok niej w Jury zasiedli również: Alona Frankel, Peter Fudakowski, Yoram Golan, Aleksander Kwiatkowski i Peter Mostovoy
  • Pochodzi z rodziny żydowskiej. Podczas II wojny światowej była ukrywana przed nazistami, a następnie cudem ocalona w czasie transportu do getta.
  • W latach 1966-1969 była korespondentem "Polityki" w ZSRR.
  • W 1999 r. otrzymała Nagrodę Wielką Fundacji Kultury.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o