Film

1981 1 godz. 13 min.
7,0 996
ocen
7,0 10 1 996
955
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":1}
{"id":"6887","linkUrl":"/film/Kr%C3%B3tki+dzie%C5%84+pracy-1981-6887","alt":"Krótki dzień pracy","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/68/87/6887/7706476.2.jpg"}
Po wprowadzeniu podwyżek cen żywności, w Radomiu i Ursusie dochodzi do gwałtownych protestów.

Rok 1975; władzę w Radomiu obejmuje nowy I sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR. Rok 1981; przed kamerami telewizyjnymi partyjny sekretarz tłumaczy się z tłumienia strajków radomskich w 1976 roku, które były reakcją na podwyżki cen żywności.25 czerwca 1976, godzina 6:15, zakład nie podejmuje pracy. Sekretarz zostaje zobowiązany doRok 1975; władzę w Radomiu obejmuje nowy I sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR. Rok 1981; przed kamerami telewizyjnymi partyjny sekretarz tłumaczy się z tłumienia strajków radomskich w 1976 roku, które były reakcją na podwyżki cen żywności.25 czerwca 1976, godzina 6:15, zakład nie podejmuje pracy. Sekretarz zostaje zobowiązany do natychmiastowego stłumienia protestu. Obserwuje ulicę z okna swego gabinetu na pierwszym piętrze. Mobilizuje oddziały MO, kiedy dociera wiadomość, że strajkujący idą na komitet. Roztrzęsiony, z tubą w ręku, wychodzi do robotników obiecując interwencję, ale jedyną reakcją tłumu są gwizdy. Warszawa domaga się od sekretarza zdecydowanych działań - do akcji wkracza milicja z pałkami, wyłapuje i aresztuje prowodyrów, członków KOR-u. Pod drzwi komitetu tłum pcha czerwony autobus. Rok 1980, działacze Solidarności powielają ulotki, w Stoczni Gdańskiej zostaje podpisane historyczne porozumienie. Rok 1976, komendant MO usuwa z komitetu sekretarza - finał pacyfikacji będzie należał do niego. Rok 1981, sekretarz kończy opowieść przed kamerą.

na podstawie
Hanna Krall "Widok z okna na pierwszym piętrze" (artykuł)
studio
Studio Filmowe Tor
inne tytuły
Ryszard Filipski był brany pod uwagę jako odtwórca głównej roli. Aktor ostatecznie w filmie nie zagrał z powodu złych stosunków, jakie panowały między nim a Kieślowskim.
W jednej ze scen, grający robotnika Leon Charewicz stoi za Sekretarzem w Komitecie Wojewódzkim, ale w kolejnym ujęciu widać go wśród strajkujących, którzy słuchają przemówienia Sekretarza przed budynkiem.
Film kręcono w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Super film, wojna umysłów

  Sye ocenił(a) film na

  Walka między ludem i władzą. Gdzieś tam jest pionek partii stojący na pierwszej linni obrony racji stanu. Z jednej strony wściekły tłum, z drugiej kierownictwo partii lekceważące sytuację. Walka także toczy się w samym umyśle głównego bohatera. Gorąco polecam, zwłaszcza tym, którzy nie ... więcej

  1
  • Niezły film dający do myślenia

   malyadik ocenił(a) film na

   Ciekawy film nieraz nudny ale zbliżając się do końca coraz bardziej człowieka porywa. Ten film, a jestem dosyć małego wieku bo tylko 17 lat daje mi dużo do myślenia. Brawa dla Kieślowskiego.

  • Sympatia po stronie towarzyszy

   scypion1 ocenił(a) film na

   Oglądając ten film odczuwałem sympatię i współczucie do towarzyszy brutalnie atakowanych przez protestujących. Wydaje się zupełnie zrozumiałe, że po wszystkim robotnicy dostali gumą i zasiedli na ławach oskarżonych. Dobra władza i źli protestujący, takie było przesłanie reżysera do widza.

   • Gdy oglądałem ten film po raz pierwszy...

    RossyDP ocenił(a) film na

    i jeszcze nie do końca go rozumiałem, postać I sekretarza wydała mi się taka sympatyczna i bezbronna. Teraz widzę, że był to po prostu aparatczyk, który prowadził jakąś grę, zarówno z tłumem jak i swoimi partyjnymi kolegami. Natomiast protestujący zostali tu przedstawieni niczym ... więcej

    • Film Kieślowskiego, ale jakby...

     Piekloszczyk ocenił(a) film na

     nie był Kieślowskiego. Zupełnie nie w jego stylu. Brakuje tej "metafizycznej mgiełki". Aczkolwiek film całkiem dobry.

    Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.