film

Krótki dzień pracy

1981
1 godz. 13 min.
6,9 1 209
ocen
6,9 10 1 1209
Po wprowadzeniu podwyżek cen żywności, w Radomiu i Ursusie dochodzi do gwałtownych protestów. więcej mniej
Krótki dzień pracy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Rok 1975; władzę w Radomiu obejmuje nowy I sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR. Rok 1981; przed kamerami telewizyjnymi partyjny sekretarz tłumaczy się z tłumienia strajków radomskich w 1976 roku, które były reakcją na podwyżki cen żywności.25 czerwca 1976, godzina 6:15, zakład nie podejmuje pracy. Sekretarz zostaje zobowiązany doRok 1975; władzę w Radomiu obejmuje nowy I sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR. Rok 1981; przed kamerami telewizyjnymi partyjny sekretarz tłumaczy się z tłumienia strajków radomskich w 1976 roku, które były reakcją na podwyżki cen żywności.25 czerwca 1976, godzina 6:15, zakład nie podejmuje pracy. Sekretarz zostaje zobowiązany do natychmiastowego stłumienia protestu. Obserwuje ulicę z okna swego gabinetu na pierwszym piętrze. Mobilizuje oddziały MO, kiedy dociera wiadomość, że strajkujący idą na komitet. Roztrzęsiony, z tubą w ręku, wychodzi do robotników obiecując interwencję, ale jedyną reakcją tłumu są gwizdy. Warszawa domaga się od sekretarza zdecydowanych działań - do akcji wkracza milicja z pałkami, wyłapuje i aresztuje prowodyrów, członków KOR-u. Pod drzwi komitetu tłum pcha czerwony autobus. Rok 1980, działacze Solidarności powielają ulotki, w Stoczni Gdańskiej zostaje podpisane historyczne porozumienie. Rok 1976, komendant MO usuwa z komitetu sekretarza - finał pacyfikacji będzie należał do niego. Rok 1981, sekretarz kończy opowieść przed kamerą.

na podstawie
Hanna Krall (artykuł)
studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Krótki dzień pracy
inne tytuły
Short Working Day Miedzynarodowe
Short Working Day USA
więcej
Ryszard Filipski był brany pod uwagę jako odtwórca głównej roli. Aktor ostatecznie w filmie nie zagrał z powodu złych stosunków, jakie panowały między nim a Kieślowskim.
W jednej ze scen, grający robotnika Leon Charewicz stoi za Sekretarzem w Komitecie Wojewódzkim, ale w kolejnym ujęciu widać go wśród strajkujących, którzy słuchają przemówienia Sekretarza przed budynkiem.
Film kręcono w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • i jeszcze nie do końca go rozumiałem, postać I sekretarza wydała mi się taka sympatyczna i bezbronna. Teraz widzę, że był to po prostu aparatczyk, który prowadził jakąś grę, zarówno z tłumem jak i swoimi partyjnymi kolegami. Natomiast protestujący zostali tu przedstawieni niczym... więcej

  1
  • nie był Kieślowskiego. Zupełnie nie w jego stylu. Brakuje tej "metafizycznej mgiełki". Aczkolwiek film całkiem dobry.

  • Walka między ludem i władzą. Gdzieś tam jest pionek partii stojący na pierwszej linni obrony racji stanu. Z jednej strony wściekły tłum, z drugiej kierownictwo partii lekceważące sytuację. Walka także toczy się w samym umyśle głównego bohatera. Gorąco polecam, zwłaszcza tym, którzy nie...

   4
   • blisko zwykłego człowieka. W obronie zwykłego człowieka. Dobrze zrobiony obraz tamtego czasu.

    • Film tak naprawdę pokazuje sytuację w roku 1980-81 (Wałęsa, drukowanie ulotek, porozumienie władzy z Komitetem Strajkowym, itd). Zamieszki z roku 1976 są tylko wspomnieniami w pamięci głównego bohatera.