Ian McEwan I

Ian Russell McEwan

6,5
75 ocen scenariuszy
Ian McEwan I
Ian McEwan to brytyjski pisarz i scenarzysta. Urodził się 21 czerwca 1948 roku w Aldershot w Anglii. Większość swojego dzieciństwa spędził w Niemczech, Afryce Północnej (m.in. Libii) czy Azji Wschodniej (m.in. Singapurze), gdzie stacjonował jego pracujący dla wojska ojciec. Wraz z rodziną powrócił do Anglii, gdy miał 12 lat. Kształcił się najpierw w Woolverstone Hall School, następnie studiował literaturę na Uniwersytecie Sussex, a w 1971 r. uzyskał stopień magistra na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Norwich, gdzie ukończył kurs kreatywnego pisarstwa prowadzony przez Malcolma Bradbury'ego.

Jego debiutem literackim był zbiór opowiadań "First Love, Last Rites" (pol. "Pierwsza miłość, ostatnie posługi") z 1975 roku, za który otrzymał nagrodę Somerseta Maughama. W 1978 roku wydał kolejny zbiór opowiadań "In Between the Sheets" (pol. "W pościeli") oraz pierwszą powieść "The Cement Garden" (pol. "Betonowy ogród"), która w 1993 roku doczekała się filmowej adaptacji pod tytułem "Cementowy ogród". W latach 80. wydał również powieść "The Comfort of Strangers" (pol. "Ukojenie"), przeniesioną w 1990 roku na ekrany pod nazwą "Pociecha od obcych", książkę dla dzieci "Rose Blanche" oraz powieść "The Child in Time" (pol. "Dziecko w czasie"). Często poruszana w jego historiach tematyka odchyleń seksualnych i skłonność do czarnej komedii sprawiły, że autor zyskał przydomek "Ian Macabre" (pol. "Makabryczny Ian").

W kolejnych latach McEwan odszedł od mrocznych, niepokojących materiałów i skupił się na tematyce intryg politycznych oraz dynamiki rodzinnej, dzięki czemu zyskał szersze grono czytelników. Zmiana kierunku w jego twórczości rozpoczęła się od wydania na początku lat 90. powieści "The Innocent" (pol. "Niewinni") oraz "Black Dogs" (pol. "Czarne psy"). W 1998 roku zdobył nagrodę Bookera za powieść "Amsterdam", a jego kolejna książka, "Atonement", została uznana przez magazyn "Time" za najlepszą powieść 2002 roku. W 2007 roku do kin trafił nagrodzony Oscarem, Złotym Globem oraz nagrodą BAFTA film "Pokuta" ne jej podstawie z Keirą Knightley i Jamesem McAvoyem w rolach głównych. Do filmowych adaptacji jego książek należą również między innymi takie produkcje jak "Przetrzymać tę miłość" (2004) czy "Na plaży Chesil" (2017).
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 maja 1948

miejsce urodzenia: Aldershot, Anglia, Wielka Brytania

dwukrotnie żonaty: 1. Penny Allen (1982 - 1995, rozwód), 2 dzieci; 2. Annalena McAfee (od 1997)
Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań "First Love, Last Rites" (1975), wygrała nagrodę Somerseta Maughama.
Studiował na Uniwersytecie Sussex w Brighton i Uniwersytecie Wschodnioangielskim w Norwich (Anglia, Wielka Brytania).
W 1998 r. otrzymał Nagrodę Bookera za powieść "Amsterdam". 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czy to prawda, że ma powstać film na podstawie "Słodkiej przynęty" McEwana? Przeczytałam o tym w recenzji "Na plaży Chesil", ale nie udało mi się znaleźć żadnej potwierdzonej informacji na ten temat. Kogo najchętniej zobaczylibyście w głównych rolach? :)

Proszę o dodanie powieści Ian'a McEwana pt. "Niewinni" ("The Innocent") na podstawie, której powstał film z 1993r.

inni

użytkownik usunięty

Co prawda nie na temat, ale kto pyta, nie błądzi. Poszukuję od jakiegoś czasu pisarzy przypominających stylem McEwana, tak samo wciągających, budujących niesamowite rzeczy z prostych słów. Może ktoś coś polecić? ;-)

Genialny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones