James McAvoy 

James McAvoy

8,7
67 419 ocen gry aktorskiej
James McAvoy
James McAvoy jest szkockim aktorem. Po raz pierwszy pojawił się w filmie jako nastolatek, grając Kevina Savage'a w filmie "The Near Room". Później uczęszczał do Royal Scottish Academy of Music and Drama, którą ukończył w 2000 roku.

Jego pierwszą dużą rolą była postać Leto II Atrydy w miniserialu science-fiction "Dzieci Diuny" z 2003 roku. W tym samym roku pojawił się w reżyserskim debiucie Stephena Frya "Bright Young Things" i serialu BBC "State of Play".

W 2004 roku wystąpił po raz pierwszy w brytyjskim serialu komediowym "Shameless", zyskując swoją rolą uznanie krytyków. Zagrał też Rory'ego O’Shea, irlandzkiego nastolatka cierpiącego na dystrofię mięśni, w "Inside I’m Dancing" oraz pojawił się w komedii "Wimbledon".

W 2005 roku wystąpił w roli fauna Tumnusa w adaptacji niezwykle popularnego cyklu C. S. Lewisa "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa". Wystąpił także w dokonanej przez BBC nowej adaptacji Makbeta "ShakespeaRe-Told" jako Joe Makbeth.

W 2006 roku zagrał u boku Gillian Anderson i Foresta Whitakera w adaptacji powieści Gilesa Fodena "Ostatni król Szkocji", opowiadającej o rządach okrutnego dyktatora Ugandy Idi Amina w latach siedemdziesiątych widzianych oczyma jego osobistego lekarza.

W 2007 roku wcielił się w postać Robbiego Turnera w świetnie przyjętym filmie "Pokuta" na podstawie głośnej powieści Iana McEwana o tym samym tytule, za co otrzymał między innymi nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

W 2011 roku było o nim głośno w związku z jego udziałem w filmie opowiadającym o początkach historii mutantów "X-Men: Pierwsza klasa", gdzie wcielił się w Charlesa Xaviera, późniejszego Profesora X. Aktor kontynuuje odgrywanie tej roli również w kolejnych filmach z serii.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 kwietnia 1979

miejsce urodzenia: Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 1 inna nagroda i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Anne-Marie Duff (11.11.2006 - 2016, rozwód), syn Brendan (ur. 05.06.2010)
Ma dwójkę młodszego rodzeństwa: siostrę Joy i przyrodniego brata Donalda.
Jest szermierzem 4 klasy.
Był brany pod uwagę do zagrania wokalisty Nirvany, Kurta Cobaina, w filmie na podstawie biografii muzyka zatytułowanej "Pod ciężarem nieba".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych