?????????????????????????????????
To nie "poprawność polityczna", ale tak uważam, że Pacuła aktorka sprawniejszą jest, a Skorupko piękniejszą kobietą bywa Ale też może być na odwrót, zależy jaka rola, jaki film, jakie okoliczności i nastrój ;))
Oczywiście jak wyżej Pola Negri.(Jej prawdziwe imię to Barbara Apolonia Chałupiec Negri to nazwisko jej ulubionej pisarki.)
Dokładnie to Chalupec bo ojciec był Czechem a że mieszkali w zaborze ruskim to ruski urzędnik odpowiednio nazwisko zmiękczył.
Scorupco mogła być pierwszoligową gwiazdą. Po Goldeneye ofert nie brakowało. Role w "Tajemnicach L.A." i "Masce Zorro" (tzw. pewniakach) były dosłownie na wyciągnięcie ręki ale ona odmówiła.
Ale i tak osiągneła sukces. Wystąpiła u boku gwiazd min. Christian Bale,Bill Paxton,Matthew McConaughey,Stellan Skarsgård czy Pierce Brosnan. Czy w osatnich latach jakakolwiek polska aktorka miała zaszczyt wystąpić u boku takich gwiazd? Kto wie jak potoczyłaby się jej kariera gdyby nie odrzuciła paru ról.
Wystąpić, a grać dobrze i być na topie to różnica. Pola Negri największą karierę zrobiła bo sama była gwiazdą, co prawda po II wojnie nie grała już praktycznie wcale ale jako jedyna polska aktorka ma swoją 'gwiazdę' w Hollywood. Więc jeśli pytanie brzmi 'kto w Hollywood' to oczywiście odpowiadam Pola Negri, chociaż wg. zrobienie kariery Hollywood nie jest do końca wyznacznikiem talentu.
Mało kto wie, ale gwiazdę na Hollywood Walk of Fame posiadają dwie polskie aktorki- Pola Negri i całkowicie zapomniana już Gilda Gray http://www.filmweb.pl/person/Gilda+Gray-101184 . Biorąc pod uwagę że ojciec Negri był z pochodzenia Słowakiem ta druga ma bardziej "polskie" pochodzenie.
Swoją drogą w przez Hollywood w latach 20/30 przewinęło się przynajmniej kilka Polek. Poza wspomnianymi już Polą Negri i Gildą Gray także przedwcześnie zmarła Lidia? Roberti. Warto także wspomnieć, że dwie aktorki urodzone w Polsce były nominowane do oscara - Ida Kamińska i w latach trzydziestych jeszcze jedna aktorka urodzona w Warszawie, której ojciec był Polakiem. W Hollywood jest masa nieznanych szerzej polskich akcentów
Wpływ Gildy na amerykańską kulturę był zdecydowanie większy od Negri: http://www.youtube.com/watch?v=leeyoB9FCJE
hah, w Hollywood? wątpię...
oczywiście była to Pola Negri, oprócz tego teraz całkiem nieźle w Hollywood radzi sobie Mia Wasikowska, ale ona jest tylko w połowie Polką. Jej tata jest Australijczykiem. :)