J.R.R. Tolkien 

John Ronald Reuel Tolkien

9,6
2 802 oceny materiałów do scenariusza
J.R.R. Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien jest uważany za jednego z największych pisarzy fantasy ubiegłego stulecia. Urodzony w Afryce Południowej w 1892 roku. W wieku 4 lat przeprowadził się ze swoją matką, Mabel oraz bratem do Wielkiej Brytanii. Swoje dzieciństwo spędził na wsi niedaleko Birmingham, gdzie jego rodzina przeprowadziła się po śmierci ojca, Arthura Tolkiena. Kiedy zmarła jego matka, Tolkien miał zaledwie 12 lat. Wtedy też on i jego brat znaleźli się pod opieką proboszcza i zostali wysłani do Birmingham, do szkoły im. króla Edwarda, gdzie młody Tolkien zajął się studiami klasycznymi.

W 1916 roku poślubił swoją miłość - Edith Bratt. W tym samym roku walczył w bitwie nad Sommą. Zapadł jednak na "gorączkę okopową" i powrócił do domu. Podczas rekonwalescencji zaczął pisać "Księgę zaginionych opowieści", zwiastującą przyszłe dzieło "Silmarillion". W 1920 roku został profesorem filologii angielskiej na Uniwersytecie w Leeds, co było zaledwie początkiem jego akademickiej kariery. Pracując już jako profesor literatury i języka angielskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim, napisał dla swoich dzieci baśń, którą zatytułował "Hobbit". Jego wydawca, Stanley Unwin, zachęcił go do napisania dalszego ciągu przygód tytułowego hobbita i tak Tolkien rozpoczął pracę nad swym największym dziełem, czyli nad "Władcą Pierścieni", nad którym to pracował dwanaście lat. Książka to uważana jest do dziś za największe dzieło gatunku fantasy i stała się inspiracją dla wielu pokoleń twórców i czytelników.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 stycznia 1892

data śmierci: 2 września 1973

miejsce urodzenia: Bloemfontein, (obecnie RPA)

wzrost: 174 cm

nagrody: nagrodę

żona Edith Bratt (22.03.1916 - 29.11.1971, jej śmierć), 4 dzieci: 3 synów - John Francis Reuel (ur. 17.11.1917), Michael Hilary Reuel (ur. 22.10.1920), Christopher John Reuel (ur. 21.11.1924) i córka Priscilla Mary Anne (ur. 18.06.1929)
Zmarł w Bournemouth (Anglia, Wielkiej Brytania). Został pochowany na cmentarzu Wolvercote Cemetery w Oksfordzie (Anglia, Wielka Brytania).
W 1957 roku otrzymał nagrodę "International Fantasy Award" za powieść "Władca Pierścieni".
W 1973 roku otrzymał pierwszą w historii nagrodę imienia "Gandalfa".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych