Jacques Derrida

Jackie Derrida

6,0
1 ocena występu osoby
powrót do forum osoby Jacques Derrida

W przypadku przekladu twórczosci literackiej Jacquesa Derridy nieustannie zastanawia mnie dobór polskiej terminologii: moim skromnym zdaniem zamiast pojecia "pisma" bardziej trafne pod kazdym wzgledem wydaje sie tutaj slowo "zapis"...

Klaudia

Derrida zajmuje się literaturą? Wydawało mi się, że jest filozofem, postmodernizm bo postmodernizm, ale jednak filozofia.

farba_plakatowa

Swoją drogą niezły problem na nieustanne zastanawianie się:P

farba_plakatowa

termin "literatura" dotyczy wszelakiego pismiennictwa, dlatego w tej kategorii wyozróznia sie m.in. literature piekna zwana beletrystyka. A filozofia generalnie polega na nieustannym zastanawianiu sie.... ;)

Klaudia

zastanawiające:)

farba_plakatowa

ja bym uzyla okreslenia; oczywiste,...

Klaudia

Myślę, że filozofowie analityczni nie uznaliby włączania filozofii w dziedzinę literatury, a też pewną emfazą darzą "Oczywistości"

farba_plakatowa

bardzo prosze, przeczytaj sobie definicje pojecia "literatura" w slowniku i potraktuj to semiotycznie.... to jest podstawa.

Klaudia

Podstawy współczesnej semiotyki to Wittgenstein, a to właśnie jemu byłoby jak najdalej od stwierdzania literackości filozofii.

farba_plakatowa

Poza tym cytowanie słowników i dziesiątka dla teoretyka dekonstrukcji to tak nie za bardzo

farba_plakatowa

Bardzo prosze o wskazanie c y t a t u :D a jak byc moze sie domyslasz, próba dyskutowania o pojeciach bez znajomosci ich jakiekolwiek znaczenia nie wyglada zbyt imponujaco :D

Klaudia

Dlaczego "zapis" jest bardziej adekwatne?

farba_plakatowa

.. bo oryginalny termin "ecriture" to pisanie, pismo lub zapis, w jezyku polskim natomiast kazdy z tych poszczególnych slów dosc rózni sie znaczeniowo. Jezeli pojecie to dotyczy "tkanki sladów", w miare zaglebiania sie w lekturze opisu, najbardziej adekwatny wydaje sie tutaj dobór takiego, a nie innego nazewnictwa. To wynika czysto z róznic w jezyku.

Klaudia

zapis ma chyba konotację znaczeniowe zarezerwowane dla języka prawniczego...Mogłabyś podać mi jakiś tytuł w którym widać potrzebę zmiany tych pojęć?

farba_plakatowa

1./ konotacja zalezy od kontekstu, wiec w tym przypadku nie ma zadnych przeciwskazan;
2./ jakiekolwiek uzycie slowa "ecriture" w przywolanej literaturze

Klaudia

2. Ale w temacie mowa jest chyba o konkretnym dziele?

farba_plakatowa

odniesienie bylo do m e t o d o l o g i i , nie do historii filozofii.

Klaudia

Ale metodologia jest przecież uwarunkowana historycznie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones