Jadwiga Chojnacka

Jadwiga Linde

8,1
4 493 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Jadwiga Chojnacka

straszny człowiek, donosiła m.in. na Dobiesława Damięckiego, powojenna, wredna komucha, szkoda bo jako Dominikowa wspaniała

klcw57

Faktycznie, też czytałem wywiad w prasie z Damianem Damięckim, synem Dobiesława. Tekst wygląda tak: znany aktor Damian Damięcki (72 l.) opowiada o śmierci ojca Dobiesława (+52 l.). O tym, jak bardzo ją przeżył i jak jego mama Irena (+98 l.) oszukiwała syna, że tata żyje...
W 1950 roku, a pewnie już wcześniej, ojcem zajęło się UB. Za jego działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej, za działalność w Tajnej Radzie Teatru podczas okupacji. Za niechęć przystąpienia do partii, a był przecież dyrektorem teatru Rozmaitości przy Mokotowskiej... Przesłuchiwano go cały dzień i całą noc. Przywożono go jedynie na spektakl i zabierano z powrotem.
Wielki udział w tej historii, która skończyła się tragicznie, miała aktorka Jadwiga Chojnacka (+87 l.). Donosiła do UB na nas, na Kreczmarów, na Zapasiewiczów... "Ja sprawię, że ty i twój pomiot zgnijecie na więziennej słomie" - mówiła do ojca. Kiedyś zapytałem Zbyszka Zapasiewicza (+75 l.), czy mogę o tym mówić. "Mów, ile wlezie o tej..." - usłyszałem. Nie mieści mi się to w głowie. Wielka aktorka, a tak podły człowiek!". koniec cytatu. Ze swojej strony dodam, że naprawdę wielki człowiek, aby wspominać jego wielkość z czystym sumieniem- nie może mieć w swoim życiu takich incydentów, jakie w życiu pani Jadwigi opisuje Damięcki.

31uisybz

jeśli to oczywiście prawda...

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
klcw57

A ty powinowaty tej rodziny? Kaczyński czy Chojnacki?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
pikas

Mama też? Bardzo mi przykro.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones