Jan A.P. Kaczmarek 

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek

8,1
1 285 ocen muzyki
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. Kaczmarek mieszka i pracuje w Los Angeles, ale jego kariery nie można porównywać z typowymi hollywodzkimi karierami innych współczesnych kompozytorów.
Z wyksztalcenia prawnik, Kaczmarek porzucił dobrze zapowiadającą się karierę dyplomatyczną. Punktem zwrotnym w jego życiu, jak powiada, byl okres intensywnej wspólpracy z teatrem Jerzego Grotowskiego. Wierny wolności wyrażania się, Kaczmarek pisał najpierw muzykę do Teatru Ósmego Dnia, a potem dla stworzonego przez siebie zespołu kameralnegom - Orkiestry Ósmego Dnia.
"Granie i komponowanie było dla mnie jak religia, a następnie stało się zawodem" - wyjaśnia Kaczmarek.
W 1982 roku, po swoim pierwszym tournee w USA, Kaczmarek nagrał dla rezydującej w Chicago, niezależnej wytwórni Flying Fish Records swój pierwszy, debiutancki album "Music For The End".
W 1989 roku, po nagraniu kolejnych plyt dla Savitor Records oraz po licznych koncertach w Europie, Kaczmarek pozostał na stałe w USA.
Po skomponowaniu muzyki dla Chicago´s Goodman Theatre i Los Angeles Mark Taper Forum, Jan zdobył dwie prestiżowe nagrody New York Theatre: Obie i Drama Desk Award (1992), za muzykę do spektaklu "Tis' Pity She a Whore", reżyserowanego przez JoAnne Akalaitis dla the New York Shakespeare Festival / Public Theatre.
Artysta wyreżyserowal trzy multimedialne przedstawienia "Waiting for Halley´s Comet", "One Man Symphony" and "Tower of Babel".
Jako artysta, Kaczmarek odkył dla siebe kino, i przekształcał sie stopniowo w kompozytora muzyki filmowej, poszerzając jednoczesnie swe muzyczne horyzonty i wzbogacając twórczość o kolejne kompozycje do filmow takich jak "Całkowite Zaćmienie ", "Bliss ", "Washington Square ", " Aimée & Jaguar ", " Trzeci cud ", " Stracone Dusze " i " Quo Vadis ", wszędzie wzbudzając w widzach emocje, poruszając i ilustrując w niepowtarzalny sposób przeżycia bohaterów.
Do ostatnich dzieł Kaczmarka należy piękna i emocjonalna muzyka do " Niewiernej ", uznawana już za jedno z największych osiągnieć w dziedzinie muzyki filmowej ostatnich lat.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 kwietnia 1953

miejsce urodzenia: Konin, Polska

Oscar
Zdobył Oscar, inną nagrodę oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Elżbieta, 4 dzieci: Szymon, Anastazja, Antoni i Józefina
Otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczony 12 kwietnia 2006 r.
Otrzymał Nagrodę Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza za "promocję polskiej kultury filmowej za granicami kraju" przyznana na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2005 r.
Otrzymał nagrodę "Skrzydeł" za "za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, za rozwinięcie skrzydeł w świecie" na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, 2002 r.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych