Opowieść o rodzinie próbującej pozbierać się po trudnych chwilach: ojcu, który się stara, siostrze biorącej na siebie zbyt wiele i Ronji, która wierzy, że mimo wszystko wszystko może się ułożyć.
Emma musi udać się do małego miasteczka Østbygda, gdzie jej ojciec, badacz wilków, wpędził się w chorobę psychiczną. Tymczasem miejscowy chłopiec zaginął i krążą plotki, że został zabity przez wilka.
Nie wszystkie misie zapadają w zimowy sen. A w tym, jednym naprawdę można się zakochać, szczególnie że, potrafi mówić ludzkim głosem. I to nie tylko w Wigilię. Marianna zauważa misia na loterii fantowej podczas jarmarku świątecznego. Od początku czuje z nim niesamowitą więź. Ale niestety dla niej, nasz miś ma inne plany gdyż pragnie aby wygrał go ktoś bogaty. Taki ktoś kto nauczy go wszystkiego o świecie ludzi. Teraz Marianna ma czas tylko do Świąt aby przekonać misia o tym co tak naprawdę jest w życiu ważne.
Pernille zawsze stawia swoich bliskich na pierwszym miejscu. Samotnie wychowuje dwie córki i siostrzeńca oraz zajmuje się ojcem, który przechodzi kryzys. Czy znajdzie w końcu czas dla siebie?
Svein uwielbia swojego przyjaciela Halvorsena, szczura z kanałów ściekowych. Aby dowieść, że szczury są fajne, zapisuje Halvorsena na konkurs dla zwierzaków.