John Foxx 

Dennis Leigh

6,3
3 oceny muzyki
John Foxx
John Foxx, naprawdę Dennis Leigh, urodził się w Chorley w hrabstwie Lancashire. Jest jedną z tych postaci w dzisiejszej muzyce, która wprowadziła najwięcej innowacji. Jego pierwszy zespół, Tiger Lily, wydał swój debiutancki singiel w 1975 roku. Rok później Tiger Lily zmienił nazwę na Ultravox! i nagrał trzy albumy: "Ultravox!", "Ha!-Ha!-Ha!" i "Systems of Romance". Po zakończeniu współpracy z Island Records w 1979 roku i osiągając niemalże komercyjny sukces Foxx opuścił zespół, by rozpocząć karierę solową. Jego miejsce w Ultravox zajął Midge Ure.

Solowy debiut Foxxa, album "Metamatic", ukazał się w 1980 roku, wytyczając drogę dla całej generacji twórców muzyki elektronicznej. Pochodzący z niego singiel "Underpass" odniósł sukces, dziś zaś "Metamatic" jest uważany za jeden z najbardziej nowatorskich albumów, jeśli chodzi o ten gatunek muzyczny. John Foxx nagrał kolejny album w 1981 roku - "The Garden". Tym razem nagrywał z towarzyszeniem zespołu w pełnym składzie i połączył siły z gitarzystą Ultravox, Robinem Simonem, by osiągnąć bardziej organiczne brzmienie. "The Garden" odniósł sukces tak jak "Metamatic".

W 1983 roku John Foxx wydał "The Golden Section", album kontrastujący z dwoma poprzednimi, czerpiący z psychodelii lat 60. Wtedy też artysta wyruszył w swoją pierwszą solową trasę koncertową, jednak ani jeden utwór z jego debiutu nie został wykonany na żywo. Jeszcze w tym samym roku Foxx rozpoczął projekt z muzyką ambient zatytułowany "Cathedral Oceans". Niestety brak zainteresowania ze strony wytwórni uniemożliwił dokończenie go aż do 1995 roku.

W roku 1985 ukazał się album "In Mysterious Ways", jednak Foxx sfrustrowany tym, co działo się na scenie muzycznej, wycofał się z życia publicznego i skoncentrował na grafice, sztuce oraz dawaniu wykładów pod swoim prawdziwym nazwiskiem. W tym czasie zajmował się też produkcją dla różnych artystów. Kontynuował również prace nad "Cathedral Oceans" i wykonywał swoje utwory w kościołach oraz na świeżym powietrzu w latach 1986-1988. W 1989 roku Foxx pracował z Timem Simenonem z Bomb the Bass nad projektem Nation 12. Wydane zostały dwa single, a album nie został dokończony.

W roku 1993 John skontaktował się z Robinem Simonem w sprawie założenia nowego zespołu o nazwie Blitz. Podczas sesji w Londynie i Walii razem z jeszcze dwoma muzykami nagrali pięć utworów demo. Latem 1993 roku miał odbyć się występ na żywo, jednak do niego nie doszło, a Blitz przestał istnieć. Rok później John Foxx poznał Louisa Gordona i rozpoczął z nim współpracę, pisząc i nagrywając razem. Zaowocowało to pierwszym od 1985 roku studyjnym albumem Foxxa zatytułowanym "Shifting City". Artysta ponownie zajął się też swoim długoletnim projektem "Cathedral Oceans".

W 1997 roku Louis Gordon przekonał go do trasy koncertowej, pierwszej od 1983 roku. Foxx i Gordon nagrali razem kolejne albumy: "The Pleasures of Electricity" (2001) i "Crash and Burn" (2003), który promowali na żywo w 2003 roku oraz grali jako support dla The Human League. Jeszcze w tym samym roku światło dzienne ujrzały efekty pracy Foxxa z instrumentalistą Haroldem Buddem.

W roku 2005 John wydał "Cathedral Oceans III" - część trzecią tego trwającego wciąż projektu. Także nagrania Nation 12 zostały wreszcie wydane w formie albumu "Electrofear". Czerwiec 2006 roku przyniósł kolejne dzieło Johna Foxxa, instrumentalny koncept album "Tiny Colour Movies". Foxx i Gordon w lipcu tego samego roku wybrali się w trasę koncertową, podczas której swoją premierę miały utwory z "From Trash", albumu wydanego w listopadzie 2006 roku.

Rok 2006 okazał się być najbardziej twórczym i obfitującym w nowy materiał w całym dorobku artysty. Wyłącznie na koncertach można było nabyć płytę "The Hidden Man" z wywiadem oraz "Live from a Room (As Big as a City)". Pozostałe utwory z sesji do "From Trash" zostały wydane jako osobny album pt. "Sideways", do którego dołączono płytę z wywiadem, w którym Foxx opowiada, co wpłynęło na jego najnowszą muzykę.

Chętnie rozbudowując stronę audiowizualną swoich utworów, John Foxx prezentował na żywo "Cathedral Oceans" i "Tiny Colour Movies" w latach 2006-2007, a towarzyszyły temu ciągłe wizualizacje. Są one nadal wykonywane na całym świecie, w kinach, kościołach i innych inspirujących oraz nadających się do tego miejscach. We wrześniu 2007 roku wznowiony został debiutancki album "Metamatic". Foxx i Louis Gordon zagrali cały materiał z tej płyty na żywo w październiku 2007 roku.

Dziś John Foxx jest postacią szanowaną w świecie muzyki elektronicznej. Wciąż wykłada w zakresie sztuki i projektowania, a także pracuje jako artysta. Jego muzyka stanowi inspirację dla takich zespołów jak m.in. The Klaxons.
więcej

Dane personalne:

miejsce urodzenia: Chorley, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

Jest członkiem następujących zespołów:
- John Foxx and the Maths (od 2009 r.; wokal, syntezatory, wokal wspomagający);
- Ghost Harmonic (od 2015 r.; wokal).
Ponadto był wokalistą w następujących zespołach:
- Woolly Fish;
- Tiger Lily (1973-1975);
- The Zips;
- Fire of London;
- London Soundtrack;
- The Damned;
- Ultravox (1976-1979);
- Blitz (1993).
Ukończył Royal College of Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Wydał następujące albumy:
- 1980 r. - "Metamatic";
- 1981 r. - "The Garden";
- 1983 r. - "The Golden Section";
- 1985 r. - "In Mysterious Ways";
- 1997 r. - "Shifting City" (z Louisem Gordonem);
- 1998 r. - "Subterranean Omnidelic Exotour" (z Louisem Gordonem);
- 2001 r. - "The Pleasures of Electricity" (z Louisem Gordonem);
- 2003 r. - "Cathedral Oceans I", "Cathedral Oceans II", "Crash and Burn" (z Louisem Gordonem), "Translucence and Drift Music" (z Haroldem Buddem);
- 2005 r. - "Cathedral Oceans III";
- 2006 r. - "Tiny Colour Movies", "From Trash" (z Louisem Gordonem), "Sideways" (z Louisem Gordonem);
- 2008 r. - "Impossible" (z Louisem Gordonem);
- 2009 r. - "My Lost City", "A Secret Life" (ze Steve'em D'Agostino i Stevenem Jansenem), "Mirrorball" (z Robinem Guthriem);
- 2010 r. - "D.N.A.";
- 2013 r. - "Nighthawks" (z Haroldem Buddem i Rubenem Garcią);
- 2014 r. - "B-Movie (Ballardian Video Neuronica)", "Evidence of Time Travel" (ze Steve'em D'Agostino);
- 2015 r. - "London Overgrown".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Poeta syntezatorów"

użytkownik usunięty

To nie moje słowa lecz T. Beksińskiego, który niejednokrotnie w swoich audycjach wspominał o Johnie Foxxie. I to głównie dzięki niemu usłyszałem dwa wspaniałe solowe albumy Foxxa "Metamatic" oraz przepiękny "The Garden". Dzięki niemu też zwróciłem uwagę na trzy pierwsze albumy Ultravox, w którym pierwszym wokalistą był...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones