Katarina Witt

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/4184/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":44,"rate":6.681818181818182,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/4184/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":15,"rate":6.733333333333333,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/4184/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,7
44 oceny gry aktorskiej
Katarina Witt jest niemiecką łyżwiarką figurową. Urodziła się 3 grudnia 1965 roku w Staaken, dzielnicy Berlina należącej w tamtym czasie do NRD. Ma na swoim koncie sześć tytułów mistrzyni Europy, cztery tytuły mistrzyni świata i dwa złote medale olimpijskie w konkurencji solistek.

Po raz pierwszy po najwyższe laury sięgnęła na igrzyskach w Sarajewie w 1984 roku, ale to obrona złotego medalu cztery lata później w Calgary zapisała się złotymi zgłoskami w historii sportów zimowych. Wszystko za sprawą brawurowo wykonanego programu dowolnego do muzyki z opery "Carmen", który przyniósł jej zwycięstwo. Występ ten po dziś dzień jest (obok słynnego "Bolera" w wykonaniu Jayne Torvill i Christophera Deana), najczęściej wspominanym łyżwiarskim programem.

Właśnie za sprawą "Carmen", Katarina miała możliwość zabłysnąć jako aktorka. W 1990 roku powstał bowiem film "Carmen", będący pełnometrażową wersją jej olimpijskiego programu. Witt wcieliła się oczywiście w piękną Cygankę, a partnerowali jej Brian Orser i Brian Boitano, którzy na igrzyskach w Calgary stoczyli zacięty bój o złoto w konkurencji solistów. Łyżwiarski spektakl okazał się udanym filmem, a główni aktorzy otrzymali za swój występ nagrodę Emmy.

Kolejne aktorsko-łyżwiarskie wyzwania, przyszły z czasem. Katarina Witt pojawiła się w kilku filmach i produkcjach telewizyjnych. Zagrała między innymi Kopciuszka w niemieckojęzycznej produkcji "Die Eisprinzessin", a także Nataszę Kiryłową w "Roninie".