Kazimierz Henryk Orłoś

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/50204/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":6,"rate":8.166666666666666,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/50204/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":3,"rate":5.333333333333333,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}}]
8,2
6 ocen materiałów do scenariusza
Kazimierz Orłoś
Wybitny polski prozaik, reportażysta, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Siostrzeniec Stanisława Cata-Mackiewicza i Józefa Mackiewicza.
Z wykształcenia prawnik, w latach 60. pracował w Biurze Prawnym Kombinatu Górniczo-Energetycznego "Turów" na Dolnym Śląsku; poczynione wówczas obserwacje prowincji PRL-u stały się materiałem do "Cudownej meliny". Powieści wydana została - po miesiącach bezskutecznych zabiegów o publikację w Polsce - w Instytucie Literackim w Maisons-Laffitte: Orłoś został automatycznie wyrzucony z posady w Polskim Radiu, a później także z redakcji "Literatury" (swoje przejścia opisał w "Historii >Cudownej meliny<", wyd. 1986).
Publikacja książki odbiła się silnym echem - nie tylko ze względu na wartość artystyczną utworu, ale też właśnie jako niezwykle odważny protest autora przeciwko cenzurze.
Kolejne opowiadania, reportaże (publikowane także w podziemnym "Zapisie", którego Orłoś był jednym z redaktorów) i powieści okazały się nie mniej ważnymi utworami w historii polskiej literatury - m.in.: "Trzecie kłamstwo" (1980), "Pustynia Gobi" (zbiór opowiadań, 1983), "Przechowalnia" (1985), "Dziewczyna z ganku" (opowiadania, 2006).
Wydał także zbiór ">Wielbłąd< i inne opowiadania filmowe" (2001).
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 grudnia 1935

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

żona Teresa (od 1959), syn Maciej (ur. 1960)
Jest absolwentem prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1960).
W 2007 r. Prezydent RP przyznał Orłosiowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Na podstawie opowiadania Orłosia "Ostatnie polowanie na grubego zwierza" Paweł Pitera napisał na początku lat 80. scenariusz. Przed produkcją filmu przedsięwzięcie zostało zatrzymane - głównie ze względu na niewygodną dla reżymu osobę autora pierwowzoru.

forum osoby Kazimierz Orłoś

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum