Krzysztof Zanussi

7,1
1 534 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Krzysztof Zanussi

"Kropka nad i" wywiad Moniki Olejnik z Krzysztofem Zanussi.

http://www.tvn24.pl/7842,1,kropka_nad_i.html

mopper

"(...) jakiejs nieletniej prostytutki, bo CHYBA TAK (...)"

Szczerze mowiac, nie rozumiem o co wszsytkim chodzi? Zanussi nie wypowiedzial sie kategorycznie, ze ta 13 latka byla prostytutka. Wyrazil raczej przypuszczenie, bardzo kontrowersyjne, ale nie pozbawione sensu. Pytanie co robi 13 latka - z bagazem seksualnych doswiadczen, w domu najwiekszego playbyoa Hollywoodu? Jaka jest jej psychika i osobowosc? Mniejsza z tym.
Fakty sa wszystkim znane, a zgodnie z litera prawa Polanski jest winny. Prawo musi stanac w obronie lolitek, ktorych nie brakuje w przemysle filmowym i ktore faktycznie nie wzbraniaja sie przed uprawianiem sexu ze sporo starszymi mezczyznami. Bowiem to ONI MUSZA WIEDZIEC, ze nawet najbardziej rozwiazla i dojrzala fizycznie 13 czy 14 latka wciaz jest DZIECKIEM.
"Sprawa Zanussiego" jest tylko drobym odpryskiem. Przeciez mamy jeszcze Stalinska, ktora niezbyt zgrabnie ujela znana wszystkim "oczywista oczywistosc". Gdyby nawet uniknela uogolnien, media chwyciliby temat. Dziwne, ze jakos nikt nie wspomina, ze Stalinska skorygowala swoja opinie bodajze w ubiegly weekend.
Atmosfera jaka wytworzyla sie wokol Polanskiego jest czyms horrendalnie absurdalnym, a niektore wstawki antysemickie sa czyms rownie obrzydliwym jak czyn rezysera.
Dla nas sprawa jest oczywista! Siedzimy sobie przed monitorami i dywagujemy, a i tak wplywu na bieg wydarzen kompletnie nie mamy. Latwo kogos opluc gdy jest na dnie. Tylko czemu jeszcze kilka tygodni temu wielu zachwycalo sie osoba Polanskiego, a czyn sprzed 30 lat zupelnie bagatelizowalo?

Qjaf

A co można sądzić? Taka wypowiedź z ust takiego człowieka wcale nie dziwi. Idealnie wpisuje się w obraz tej nędznej kreatury.

Stalińska też udowodniła, że jest moralnym zerem na poziomie ścieku

"elity", kurwa jego mać

meLu

co do Polanskiego sprawa jest prosta - dura lex sed lex - mawiali Rzymianie, prawo jest prawem, na terenie stanu Kalifornia sypianie z osoba nieletnia ( obojetnie czy jest prostytutka czy nie ) jest zakazane, Polanski zakaz zlamal, musi odpowiedziec a Zanussi mocno stracil w moich oczach bronieniem Polanskiego ale kazdy wie, ze reka reke myje w tym "shol-biznesie" nawet wielki moralizatorek polskiego kina Zanussi ukazal jak jego morlanosc jest wybiorcza

monsieur_dawid

wiesz, każdy ma swoje zdanie swoją piaskownicę i swoje zabawki. Ja np. uważam, że Polański powinien być uniewinniony, i jego wyskok zapomniany. Osobiściep odziwiam go oraz jego determinację kiedy był młody. Oraz współczuję tragedii rodzinnych, które w jego życiu się wydarzyły, dużo cierpiał. A to, że wykorzystał jakąś lafiryndę? Nie wzrusza mnie to, zwykła szmira.

meLu

A ty jaki poziom reprezentujesz? Ścieku? Czy może czegoś niższego rzędu niż ściek?

Mel_Ies

sporo czytałem o tej sprawie: nigdzie jednak nie czytałem o 13 latce z bagazem seksualnym...pan zanussi chciał w stylu pana kaczynskiego odwrócic kota ogonem .Nawet jesli ta dziewczyna by była prostytutką to polanski i tak popełnił przestępstwo! i to nie tylko w kalifornii...co do pana zanussiego rzeczywiscie sie skompromitował ,ale jego filmy bede ogladał tak samo jak w przypadku polanskiego , bo jego zycie prywatne to jednak jego sprawa.
moze zanussi raczej broni kolegi z eskapad na małolaty?

bennyblanco

http://opole.gazeta.pl/opole/1,88318,7125818,Zanussi__slowo_za_ostre__ale_oddaja ce_prawde.html

drammen

Z powyższego wywiadu widać, że Zanussi zdania nie zmienił. (krótki cytat poniżej)

"Pan jednak przyznał, że słowo prostytutka było za ostre.

- Raczej przyznaję, że wolałbym, by użył go ktoś przede mną, by nie było to moim osądem, natomiast rozbierane sesje fotograficzne w domu, czynione ze świadomością i za zgodą matki, nie dają żadnych złudzeń."


Jeżeli dorosły facet podaje trzynastolatce alkohol i narkotyki, uprawia z nią seks mając świadomość jej wieku - to niedopuszczalne jest bronienie takiego człowieka. W żadnej formie. Rozkładanie winy przez Zanussiego również na dziewczynę jest czymś absurdalnym. I nie ma znaczenia czy dziewczyna już wcześniej była aktywna seksualnie czy nie, czy chciała czy nie chciała... (jakie znaczenie ma, że dziecko coś chce? to dorosły ma widzieć co jest dla dziecka dobre, no chyba że trzynastolatka jest na tyle dorosła żeby mogła sama o sobie decydować..) Bez znaczenia jest też jaka była jej moralność/czy też jej brak/. Czy dojrzała, zdrowa osoba pogłębia i wykorzystuje lub tworzy wypaczenia/patologie wśród dzieci? I czy demoralizowanie dziecka przez dorosłych jest winą dziecka? Zanussi zdaje się odpowiadać "tak"..

meLu

Lecz się

mopper

jak czytam takie bzdury to mi się nóż w kieszeni otwiera, co to za relatywizm moralny ? trzeba przyjąć dwa systemy wartości dla artystów i nie artystów? dorosły mężczyzna uprawiający seks z 13 letnim dzieckiem to pedofil koniec kropka

gibi86

tak naprawde to brak mi słów aby wyrażić jak bardzo jest ohydna reakcja
na aresztowanie polańskiego tych wszystkich polskich speców od moralnego
niepokoju. jedyne co ich moze usprawiedliwiać to niewiedza. Nie uważam
Polańskiego za pedofila- był tylko spełnionym, sławnym, bogatym i
bezkompromisowym artystą który lubił ładować nastolatkom w dupę.Przecież
wiadomo że wszyscy męzczyżni o tym marzą. To wszystko. natomiast dziwią i
smucą mnie wyroki jakie dostają w usa nauczycielki
za romansowanie z uczniami. dostają
wyroki po 20(jak ostatnio ashley jo beach z idaho, chociaż ona akurat ma
mozliwosc zwolnienia po 4 latach) a nawet 25 lat lub wiecej jak w
przypadku jennifer leigh rice ze stanu waszyngton. akurat te dwie to
niestety dopusciły sie pedofilii, jedna z 13 latkiem a jedna z 10 letnim
chłopcem, ale z tego co wyczytałem w anglojęzycznych stronach
nauczycielki skazane za seks z uczniami nie robią fizycznej krzywdy tym
chłopcom. zdarzają sie też przypadki kar więzienia dla nauczycielek za
seks ze starszymi chłopcami, nawet z 17 latkami, gdzie raczej nie ma mowy
o pedofilii. nie musze chyba wspominać ze kobiety ty często są zwyczajnie
chore (bo seks z dziećmi zdrowy nie jest) i wcześcniej nie były karane i
często mają własne dzieci a traktuje sie je surowiej od największych
zwyrodnialców w większosci krajów świata nie mówiąc o polsce. to smutne
ze takie rzeczy dzieją sie w usa, kraju który chce uchodzić za kolebkę
sprawiedliwości i uważa sie za rozjemcę w sprawach ogólnoświatowych.
jakkolwiek moralnie paskudne jest uprawianie seksu z uczniami to przecież
te nauczycielki siłą ich nie mogły wziąć, a jak pomyślę o tym ile zbirów
mijam codziennie na ulicy to czuje się po prostu żle.
wysłalem pare maili do ministra sprawiedliwosci usa , do obamy i do
amerykańskich oddziałów amnesty internatinal. napisałem je swoim
niepoprawnym angielskim, ale mogę zrobić jedynie to.
W piątkowej gazecie wyborczej jest notka o Polańskim. Grozą mu
maksymalnie dwa lata odsiadki. A jednak ręka sprawiedliwosci go sięgneła
BOŻE BŁOGOSŁAW AMERYKĘ

duende_2

No cóż. Uwielbiam "Barwy ochronne" tego reżysera. Niejednokrotnie przyglądałem się wywiadom i wykładom, prowadzonym najczęściej w moralizatorskim tonie.
Sposób , w jaki tłumaczy on "zmory i maszkary" Polańskiego , relatywizuje problem "winy i kary", dobra i zła... No cóż.
Nadszedł i czas zobaczyć K. Zanussiego w roli Jakuba Szelestowskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones