Luciano Pavarotti 

6,5
2 oceny materiałów archiwalnych
Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti urodził się 12 października 1935 roku w Modenie na północy Włoch. Jako dziecko marzył o karierze piłkarskiej, podjął jednak decyzję o poświęceniu się muzyce. W 1955 roku zdecydował, że zostanie zawodowym śpiewakiem, po tym jak razem z chórem kościelnym Corale Rossini (którego członkiem był także ojciec Pavarottiego) wygrał festiwal zorganizowany w Walii.

Począwszy od roku 1961, kiedy to miał miejsce jego debiut jako śpiewaka operowego, kariera Pavarottiego rozwijała się, by wkrótce osiągnąć miano jednego z najpopularniejszych tenorów wszech czasów. Występował w największych operach na świecie, takich jak mediolańska La Scala, Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Royal Opera House w Londynie. Razem z założonym z jego inicjatywy zespołem Trzech Tenorów, trzykrotnie dawał koncerty podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Pavarotti wystąpił także podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku w Turynie, przedstawiając operę Giacomo Pucciniego pt. "Nessun Dorma". Był to jego ostatni występ publiczny.

Zmarł 6 września 2007 roku na raka trzustki w swojej rodzinnej miejscowości, w Modenie. Na uroczystości pogrzebowe przybyło około pięćdziesiąt tysięcy ludzi, w tym osobistości ze świata muzyki, sportu i polityki. Kilku śpiewaków operowych, tj. Andrea Bocelli czy Raina Kabaivanska, odśpiewało arie Verdiego i Mozarta. Włoskie Siły Powietrzne dały pokaz, tworząc na niebie smugi dymu w barwach włoskiej flagi narodowej - zielone, białe i czerwone. Na uroczystości przybyła także reprezentacja włoskiego klubu piłkarskiego Juventus F.C., któremu kibicował Pavarotti. Klub zamieścił również na swojej stronie internetowej kondolencje i pożegnanie śpiewaka.

Luciano Pavarotti zasługuje na szczególne uznanie ze względu na swoją działalność charytatywną. Był organizatorem wielu koncertów i wspierał liczne fundacje na rzecz walki o prawa dziecka, pomoc ofiarom wojen, katastrof naturalnych i ubóstwa. Z jego inicjatywy powstała na przykład seria koncertów "Pavarotti i Przyjaciele", w których uczestniczyły gwiazdy z całego świata, prezentując rozmaite gatunki muzyki.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 12 października 1935

data śmierci: 6 września 2007

miejsce urodzenia: Modena, Włochy

wzrost: 180 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Adua Veroni (30.09.1961 - 2000, rozwód), 3 córki: Lorenza (ur. 26.10.1962), Cristina (ur. 08.08.1964) i Giuliana (ur. 09.01.1967); 2. Nicoletta Mantovani (od 13.12.2003 do jego śmierci), córka Alice (ur. 13.01.2003)
Pavarotti ma w swoim dorobku 2 rekordy Guinnessa: pierwszy za największą liczbę tzw. "curtain calls" (wychodzenia na scenę po występie na życzenie publiczności) - 165. Drugi - za najlepiej sprzedający się album z muzyką klasyczną "The Three Tenors in Concert", który nagrał wraz z Placido Domingo i Jose Carrerasem.
Pavarotti jest pomysłodawcą i organizatorem corocznych koncertów charytatywnych "Pavarotti and Friends" w Modenie. Podczas tych koncertów tenor występuje wraz z międzynarodowymi gwiazdami muzyki a dochód z akcji przeznaczony jest na cele ONZ. 27 października 1997 roku Pavarotti otrzymał Special Achievement Award za zebranie 8,2 miliona dolarów na rzecz dzieci - ofiar wojny w Bośni.
Zmarł w Modenie (Włochy) na raka trzustki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Święcicki kopsnął mu parę moich złotych.

Verdi, Puccini, Mozart ... oczekują tego spotkania, gdzie już u Bram Nieba słychac Twój głos - perfekcyjny, piękny, donośny, teraz już wieczny!

Dopiero teraz przypomniało się wam o Królu Tenorów?
Zamiast rzucać zniczami na prawo i lewo, może byście wymienili swoje ulubione arie!

Czemu Tacy ludzie umierają, on był wspaniały jak teraz słyszę "nessun dorma" to normalnie płączę:(((((((((((((((((((( smutno

Nom i umarł ;/ szkoda go bo fajny koles z niego byl =(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones