Lya De Putti

Amália de Putty

7,0
15 ocen gry aktorskiej
Lya De Putti, Węgierka z pochodzenia, w młodym wieku wyszła za mąż. W 1913 r. poślubiła administratora - Zoltana Szepessy. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Szepessy popełnił samobójstwo w 1931 r., wkrótce po śmierci Lyi.
De Putti brała lekcje aktorstwa w Bukareszcie, jednak odnosiła średnie sukcesy w teatrze. Przez krótki okres występowała w węgierskim wodewilu. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1918 r. w filmie "A Császár Katonái". W 1920 r. wyjechała do Berlina, gdzie tańczyła w balecie klasycznym, a później zaczęła grać drugoplanowe role w niemieckich filmach. Wśród nich były m.in. "Grobowiec indyjski, część I" (1921 r.) i "Otello" (1922 r.). W końcu F. W. Murnau zaangażował ją do roli Gerdy w "Der Brennende Acker" (1922 r.). Potem Lya dostawała kolejne propozycje i pracowała z wieloma gwiazdami kina. W 1925 r. wcieliła się w postać Berthy w filmie "Varieté" wyreżyserowanym przez Ewalda André Dupont. Dzięki tej roli jej kariera aktorska osiągnęła swój szczyt. Film odniósł wielki sukces, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Zanim Lya przeniosła się na dłuższy czas do Ameryki zagrała w kolejnym niemieckim filmie "Junges Blut" (1926 r.). W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych grała przeważnie role wampów. Była tam już wcześniej dobrze znana za sprawą swojej kreacji aktorskiej w "Varieté". W Hollywood zainteresował się nią m.in. Adolph Zukor. Lya bez problemu odnalazła się w nowym środowisku. Zagrała w "Łzach szatana" (1926 r.) D. W. Griffitha. Podpisała też kontrakt z wytwórnią Universal co zaowocowało rolami głównymi w filmach "Północna Róża" (1928 r.) i "Buck Privates" (1927 r.). Pomiędzy powstawaniem tych dwóch filmów na krótki czas Lya powróciła do Niemiec by nakręcić "Charlott etwas verrückt" (1928 r.). Niestety zdarzył jej się tam poważny wypadek - aktorka wypadła przez okno. Prasa zinterpretowała to jako próbę samobójczą. De Putti jednak szybko wróciła do zdrowia i następnie wybrała się do Ameryki. Tam wzięła udział w swoim ostatnim filmie niemym "Informator" (1929 r.).
Pod koniec 1931 r. połknęła kość kurczaka, którą trzeba było operacyjnie usunąć. Niestety nastapiły komplikacje z powodu zatrucia krwi i zapalenia płuc, co doprowadziło do śmierci Lyi De Putti w listopadzie tego samego roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones