Po powrocie Zuzi z USA znika jej ukochany pies Lampo. Dziewczynka odkrywa, że na stacji czeka na nią inny czworonóg – suczka Luna. Razem z przyjacielem Antkiem wyrusza na pełną przygód wyprawę, by odnaleźć Lampo.
Uwięziona w beznamiętnym małżeństwie dziennikarka musi wybrać między oddalonym, ale kochającym mężem a byłym chłopakiem, który znów pojawia się w jej życiu.
Ewa jest idealną panią domu, a Boże Narodzenie to dla niej najważniejszy czas. Wskutek różnych sytuacji kobieta postanawia dać sobie spokój ze świętami i wsiada do pierwszego lepszego pociągu, wyruszając w podróż.
Dwoje policjantów zostaje oddelegowanych do rozwiązania tajemnicy morderstwa lekarza, specjalisty od przeszczepu szpiku i szefa firmy działającej na polu transplantologii.
We Wrocławiu zostaje zamordowany lekarz będący specjalistą od przeszczepu szpiku. Do rozwikłania jego tajemniczej śmierci zostaje powołanych dwoje młodych policjantów.
Surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia.
Mateusz Damięcki w roli utalentowanego chirurga dr Adama Żmudy, który w wyniku konfliktu z szefem rezygnuje z pracy i postanawia pojechać do Afryki na misję z organizacją Lekarze bez Granic. Przed wyjazdem udaje się na krótki urlop do rodzinnego Kazimierza Dolnego. Nieoczekiwanie, w trakcie pobytu w malowniczym miasteczku dr Żmuda, dzięki swojej dociekliwości i zmysłowi detektywistycznemu uratuje życie kilku ludziom, a innym popsuje szyki. Zamiast relaksu na urlopie czeka na niego spora dawka adrenaliny oraz niespodziewanych sercowych zawirowań za sprawą dwóch kobiet - aspirant Weroniki Nowackiej (Maria Dębska) i pielęgniarki Marii Biernackiej (Barbara Kurdej-Szatan). Którą z nich wybierze Adam?
Szyja poznaje seksowną Klementynę, która zabiera go do Warszawy i wprowadza w świat show-biznesu. Jego zazdrosna żona Jadźka chce za wszelką cenę odzyskać męża, chociażby siłą.
Polska komedia kryminalna roku. Główną rolę gra Anna Guzik. Wciela się ona w postać policjantki, która postanawia odejść na emeryturę po akcji, w której została postrzelona. Joanna rozpoczyna nowe życie w kawiarni podarowanej jej przez ojca.
Losy mieszkańców warszawskiej ulicy Zacisznej. Niektórzy z nich znają się od lat, niektórzy dopiero sprowadzili się na osiedle „Pod Sosnami”. Młodsi szukają swojej drogi, starsi próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Akcja "Kryminalnych" rozgrywa się współcześnie w Warszawie. Każdy odcinek serialu stanowi zamkniętą całość, w każdym policjanci pracują nad rozwiązaniem innej kryminalnej zagadki.