Marcin Ziębiński 

4,6
189 ocen pracy reżysera
Marcin Ziębiński
Marcin Ziębiński jest jednym z njaciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Choć ma na swoim koncie zaledwie dwa filmy fabularne, jest doskonale znany w świece filmów reklamowych i teledysków. Jego małe dzieła telewizyjne wielokrotnie były nagradzane - ostatnio Ziębiński dostał nagrodę za clip "Jaka ja Kayah".
W 1992 roku, w wieku zaledwie 24 lat, zrealizował swój pierwszy film "Kiedy rozum śpi". Filmowi zarzucano, że choć sprawny technicznie jest zbyt akademicki i pozbawiony młodzieńczej siły - Ziębiński na studiach miał opinię młodego gniewnego. Reżyser odpierając zarzuty, powiedział: "Nie interesuje mnie kokietowanie widza pseudoartystycznymi wizjami."
O tym, że Ziębiński jest wyśmienitym "rzemieślnikiem", a jego wizje są przekonywujące, udowodnił kręcąc w 1997 roku "Gniew" - film, który wywołał burzę krytyki. Zarzucano mu epatownie brutalnością, wulgarnym językiem. A przecież formuła tego typu filmu - mroczny thriller - wymaga takiego podejścia. Od strony realizacyjnej obraz jest bez zarzutu - rewelacyjne zdjęcia, budujące mroczną i duszną atmosferę, perfekcyjny montaż, a przede wszystkim doskonałe aktorstwo. Jest to jeden z najmroczniejszych polskich filmów. Ziębiński zrealizował tez kilka odcinków serialu "Bank nie z tej ziemi" i nadal kręci filmy reklamowe oraz teledyski.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 sierpnia 1967

miejsce urodzenia: Gdańsk, Polska

awards.label.awards: 3 nominacje

W 1992 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Wyreżyserował klip do piosenki "Jaka ja Kayah".
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • kręcenie takich "filmów" powinno być karalne...

  16
  • co to ten sam koleś używa dwóch nazwisk?

   1
   • Gniew

    użytkownik usunięty

    Sądze że film "Gniew" jest absolutnie świetnym filmem. Po obejzeniu owego filmu, dlugo nie moglam zasnac zastanawiajc sie nad jego problematyka. Mysle, ze jest to jeden z najlepszych polskich "wspolczesnych" filmow jakie do tej pory widzialam.
    Polecam go wszystkim, bo naprawde jest wart obejzenia.
    Mysle, ze swoja... więcej

    1
    • Błagam, zróbcie coś z autobiografią tego twórcy, bo widać, że sam ją pisał 20 lat temu i trochę się zdezaktualizowała i brzmi jak walenie do lustra.

     • Zrobił dobry Gniew który był by dużo lepszy gdyby zmienił ostatnie 10 minut filmu i beznadziejnych Dublerów gdzie jak dla mnie jest to jedna z gorszych produkcji z Polski.