Maren Ade 

7,7
146 ocen pracy reżysera
Maren Ade
Maren Ade jest reżyserką, scenarzystką i producentką. Urodziła się w Karlsruhe w 1976 roku, gdzie mieszkała do momentu ukończenia szkoły. Już w czasie liceum interesowała się filmem, często chodziła do kina i używała swojej ośmiomilimetrowej kamery (za pomocą której nakręciła pierwszy, półgodzinny film o dziewczynce, która nie chce mówić).Po zakończeniu szkoły Ade spędziła kilka miesięcy jako praktykantka w Claussen+Woebke Filmproduktion w Monachium.
Od 1998 roku studiowała (początkowo) w klasie realizatorskiej na Monachijskim Uniwersytecie Telewizji i Filmu (Munich University of Television and Film, HFF). W 2000 roku napisała scenariusz i wyreżyserowała swój pierwszy krótki metraż - "Ebene 9", którego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Hof. Tego samego roku, razem z zaprzyjaźnioną studentką Janine Jackowski, założyła wytwórnię Komplizen Film. Wspólnie z kompanią produkcyjną zrealizowała nie tylko swoje filmy, ale także produkcje wielu innych reżyserów.
Jej przeniesienie do klasy reżyserskiej na HFF skutkowało filmem "Vegas", krótkim ćwiczeniem reżyserskim, o mężczyźnie uzależnionym od hazardu, oraz nakręconym w 2003 roku pełnometrażowym "Der Wald von lauter Bäumen". Po premierze tego ostatniego w Hof, film wyświetlano na wielu międzynarodowych festiwalach, łącznie z Toronto (2004) i Sundance (2005), gdzie wygrał Nagrodę Specjalną Jury. Oprócz licznych nagród filmowych, film doczekał się w 2005 roku nominacji do Niemieckiej Nagrody Filmowej. W międzyczasie Ade wyreżyserowała porównywany do "Noża w wodzie" Polańskiego i "Przygody" Antonioniego film "Wszyscy inni", który w 2009 roku został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Grand Prix Jury). 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 grudnia 1976

miejsce urodzenia: Karlsruhe, RFN, (obecnie Niemcy)

Srebrny Niedźwiedź
Zdobyła Srebrny Niedźwiedź, 9 innych nagród oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Ulrich Köhler, 2 dzieci
W 2003 roku ukończyła studia reżyserskie na Uniwersytecie Filmowym i Telewizyjnym w Monachium (Niemcy).
W 2001 roku wspólnie z Janine Jackowski i Jonasem Dornbachem założyła wytwórnię filmową Komplizen Film.
W roku 2017 była członkiem jury na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).