Marianne Faithfull

Marianne Evelyn Gabriel Faithfull

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/42650/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":307,"rate":7.250814332247557,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/42650/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":12,"rate":8.166666666666666,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/42650/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,3
307 ocen gry aktorskiej
Urodziła się 29 grudnia 1946 roku w Hampstead, w północnym Londynie, jako córka Evy von Sacher-Masoch i Roberta Glynna Faithfull. Matka pochodziła z arystokratycznego rodu z Wiednia, była tancerką w teatrze Maxa Reincharda. Ojciec był językoznawcą.

Kiedy Marianne miała kilkanaście lat, jej rodzice rozwiedli się. Dziewczynkę posłano do katolickiej szkoły przyklasztornej w Reading, gdzie po rozwodzie przeprowadziła się z matka i babką. Uczęszczała również na zajęcia w teatrze amatorskim.

W Reading zaczęła występować w klubach muzycznych. Śpiewała tam piosenki folkowe i piosenki Joan Baez, The Animals. W 1964 roku poznała swego późniejszego męża Johna Dunbara. Dzięki niemu poznała managera Rolling Stonesów - Andrew Loog Oldhama, który zachwyciwszy się piękną blondynka, postanowił uczynić ja gwiazdą.

Karierę muzyczną rozpoczęła od przeboju napisanego przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa AS TEARS GO BY. W 1965 ukazała się jej pierwsza płyta COME MY WAY. W latach 60. repertuar Faithfull obejmował min. takie przeboje jak COME AND STAY WITH ME, THIS LITTLE BIRD, SUMMER NIGHT, WHAT HAVE THEY DONE TO THE RAIN, a także piosenki folkowe i covery. Wkrótce stanie się symbolem swych czasów. Małżeństwo z Johnem Dunbarem, pierwszym mężem trwa bardzo krótko. Marianne rodzi jedyne swoje dziecko - Nicholasa. Wiąże się na kilka lat z Mickiem Jaggerem, przestaje nagrywać. Zaczyna brać narkotyki. W 1967 roku ukazuje się jej płyta LOVE IN THE MIST. Kolejny album ukaże się dopiero po 10 latach i będzie się nazywać DREAMIN' MY DREAMS. Podczas wyjazdu do Australii, gdzie z Jaggerem ma brać udział w filmie NED KELLY zapada w kilkudniową śpiączkę wskutek przedawkowania środków uspokajających. W 1969 zagrała Ofelię w spektaklu, a później filmie w reżyserii Tony Richardsona. W lata 70. wkracza sama. Narkotyki doprowadzają ja na dno. Mieszka w ruinach na Soho z bezdomnymi, przyjaciele odwracają się od niej. W tym czasie nagrywa jednak płytę RICH KID BLUES.

Prawdziwy i triumfalny powrót nastąpił jednak w 1979 płytą BROKEN ENGLISH. Marianne zmieniła image, zmienił się również jej głos. Z nastolatki nagrywającej przeboje, przeobraziła się w dojrzałą pieśniarkę rockową. Na tej płycie znaleźć można THE BALLAD OF LUCY JORDAN, cover piosenki Johna Lennona WORKING CLASS HERO oraz WHY D'YA DO IT. Kolejne płyty nie powtórzą sukcesu BROKEN ENGLISH, ale przyniosą kilka udanych nagrań: w 1981 roku ukazała się DANGEROUS ACQUAINTANCES, a dwa lata później A CHILD'S ADVENTURE. Po nagraniu tej ostatniej Marianne Faithfull wyprowadziła się z Anglii - najpierw do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Bostonie poddała się długotrwałej kuracji odwykowej, a następnie do Irlandii, gdzie mieszka do dziś. W 1987 ukazała się STRANGE WEATHER - płyta z coverami piosenek min. Toma Waitsa, Nico, Boba Dylana.

W 1990 ukazała się płyta i kaseta video z zapisem koncertu z Nowego Jorku BLAZING AWAY. W 1995 ukazała się A SECRET LIFE - płyta z piosenkami Angelo Badalamentiego, a w 1996 20th CENTURY BLUES, na której Marianne śpiewa piosenki Kurta Weilla. Na początku lat 90. grała Piratkę Jenny w teatrze w Dublinie. W 1998 pojawił się album SEVEN DEADLY SINS - opera Kurta Weilla.

W 1999 roku powstała VAGABOND WAYS z piosenkami Rogera Watersa, Eltona Johna i Leonarda Cohena. Marianne wzięła również udział w nagraniach Joe Jacksona (LOVE GOT LOST) i grupy Metallica (MEMORY REMAINS). W marcu 2002 ukazuje się KISSIN TIME - najnowszy album Marianne Faithfull, który przygotowali min. Billy Corgan (Smashing Pumpkins), David A. Stewart (Eurythmics) i Beck. Marianne zagrała rolę w INTYMNOŚCI Patrice'a Chereau.