Rząd ogłasza referendum w sprawie zastąpienia sędziów sztuczną inteligencją, co ma zautomatyzować i odpolitycznić wymiar sprawiedliwości. Rozpoczyna się zacięta kampania wyborcza.
Hiszpania, 1982. Młody policjant zostaje wciągnięty w śledztwo w sprawie morderstwa swojego poprzednika w małym nadmorskim miasteczku. Śledztwo prowadzi go do grupy staruszków o nazistowskich korzeniach.
Dwójka policjantów ściga nieuchwytnego mordercę, który swoje ofiary wybiera wśród zamożnych mieszkańców Madrytu a z ich martwych ciał odtwarza sceny z "Kaprysów" Francisco Goyi.
Reżyser Toby ponownie spotyka Javiera, naturszczyka, który wystąpił w jego debiucie. Uważający się za Don Kichota mężczyzna bierze filmowca za Sancho Pansę.
Przyszły prezydent Urugwaju, José Mujica, oraz inni więźniowie polityczni z partii Tupamaro próbują przetrwać 12 lat tortur i zamknięcia w odosobnieniu.
Na wyspie La Gomera zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny, a miejscowy policjant zostaje oskarżony, ale później uniewinniony. Trzy lata później sierżant Bevilaqua i jego zespół wracają na wyspę, by ponownie podjąć śledztwo.
Melancholijny detektyw Mario Conde rozwiązuje zagadki groźnych i mrocznych przestępstw, których tłem jest parna Hawana, gdzie czas płynie w innym, spowolnionym tempie.
W strzeżonej, prywatnej dzielnicy zostają znalezione zwłoki wpływowego biznesmena. Aby opisać sprawę jego śmierci, popularna gazeta "El Tribuno" kontaktuje się Nurit Iscar, znaną również jako "Betibu", pisarką powieści noir, która od lat była nieaktywna.
Specjalista w zakresie prawa karnego, Roberto Bermúdez, podejrzewa, że jeden z jego najlepszych uczniów jest sprawcą brutalnego morderstwa. Mężczyzna za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się prawdy.
Historia miłości Almy, kobiety bardzo nowoczesnej jak na swoją epokę, kompletnie zafascynowanej rewolucyjnymi teoriami doktora Zygmunta Freuda, i jej szwagra Salvadora, być może najbardziej konserwatywnego człowieka swojej epoki, z zawodu neuropsychiatry, przekonanego, że emocje i uczucia są u istot ludzkich jedynie zaburzeniami hormonalnymi.