Masamune Shirow 

Masanori Ota

8,5
96 ocen materiałów do scenariusza
Masamune Shirow, urodził się 23 listopada 1963 roku w Kobe, prefekturze Hyogo. W rzeczywistości nazywa się Masanori Ota. Zamiłowanie do grafiki zrodziło się już podczas jego dzieciństwa, inspirację odnalazł w malowaniu akwarelami natury - miejscowych gór, czy wybrzeża morskiego. Studiował malarstwo olejne na Akademii Sztuk Pięknych w Osace, niestety poza doświadczeniami warsztatowymi nigdy nie przydało się w jego pracy zawodowej. Natomiast Masamune przyznaje się w wywiadach, że właśnie tam po raz pierwszy spotkał się z czymś taki jak manga. Swoje zainteresowanie przechwycił od kolegi z akademika.

W 1983 roku w fanzinie "Atlas Magazine" została opublikowana amatorska historia "Black Magic", która została uznana jako debiut wówczas dwudziestoletniego Masamune. Dzięki tej amatorskiej publikacji Masanori Ota został dostrzeżony przez Harumichi Aokiego, będącego szefem koncernu wydawniczego Seishinsha z Osaki. Dwa lata później powstała manga "Appleseed", dzięki której Shirow otrzymał nagrodę Sejun Sho w ogólnojapońskim konkursie twórczości science fiction. W tym samym czasie pracował również jako nauczyciel w liceum, lecz z braku czasu został zmuszony do zrezygnowania z tej pracy. Pracował on wtedy nad dwoma nowymi historiami: "Ghost In The Shell" oraz "Orion". Dużą sławę zyskał dzięki publikacji jego prac poza Japonią, a zwłaszcza ich filmowym adaptacjom. Jedna z nich - "Ghost In The Shell" (polskie tłumaczenie - Duch w pancerzu) wyreżyserowana przez Mamoru Oshii, uzyskała naprawdę ogromne uznanie na całym świecie.

Shirow bardzo ceni sobie prywatność i nie przepada za kontaktami z prasą, dlatego zamieszkuje na uboczu Kobe - mieście otoczonym przez góry i ocean. Również między innymi z tego powodu używa on swojego pseudonimu artystycznego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 listopada 1961

miejsce urodzenia: Kobe, Japonia

Jest absolwentem Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Osace (Japonia), gdzie studiował malarstwo olejne.
Jego pseudonim pochodzi od słów "shi" co oznacza miecz oraz "row" czyli człowiek. Masamune jest nazwą najlepszych mieczy w historii wyrobu japońskich broni.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Witam
Jakiś czas temu czytałem artykuł, w którym pan Shirow chcąc ujednolicić
pisownię poprosił, by także na Zachodzie jego pseudonim pisano... No właśnie jak?
Jeżeli u siebie pisze "Masamune Shirow" a na Zachodzie "Shirow Masamune" to jak to rozumieć?