Ming-liang Tsai

7,6
181 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Ming-liang Tsai

Dziwi mnie fakt, że tak świetny reżyser jest tak mało popularny w naszym kraju.

chef_

nie on jeden,wielu nawet nie ma na fw.

chef_

Dlaczego jest mistrzem (tudzież chociaż "świetnym" reżyserem)? To plus podanie kilku jego najlepszych filmów brdziej by pomogło w jego promocji niż taki lakoniczny komentarz.

chef_

Mnie to nie dziwi. ;) Z pewnością nie jest dla "wszystkich", ale że świetny, to się zgadzam. Potrafi z najprostszej fabularnie historii i przy pomocy minimalnej ilości słów wytworzyć atmosferę, która aż kipi od autentycznych emocji, fizycznego bólu (udzielało mi się cierpienie bohaterów "Rzeki" i "Nie chcę spać sam") i piekącego pożądania. Jako, że Pan Garret Reza proponuje malutki ranking jego filmów, porządkuję te sześć dzieł Tsaia, które oglądałem, następująco:

1. "Rzeka" (9/10);
2. "Nie chcę spać sam" (9/10);
3. "Kapryśna chmura" (9/10);
4. "Niech żyje miłość" (7/10);
5. "Dziura" (7/10);
6. "Goodbye, Dragon Inn" (5/10) - jedyny na razie film Tsaia, który zupełnie nie przypadł mi do gustu (może dlatego, że ponoć TRZEBA go oglądać w kinie, a ja go oglądałem dwa razy w domu i za każdym razem nie było żadnego efektu :P, ale wpadki zdarzają się najlepszym :P ).

Davus

Po ponownym obejrzeniu "Dziury" zmieniłem temu filmowi ocenę na 8/10 (byłoby 9, gdyby nie wstawki muzyczne, które - inaczej niż w "Kapryśnej chmurze" - są tutaj zupełnie zbędne :P ). No i obejrzałem "Buntowników neonowego boga" - 7/10, pomiędzy "Niech żyje miłość' i "Goodbye, Dragon Inn".

Davus

Dobra, obejrzałem resztę jego pełnometrażówek (plus "Przejścia już tu nie ma"), część po raz drugi i ostateczny ranking wygląda tak:
1. "Rzeka" (10/10);
2. "Kapryśna chmura" (9/10);
3. "Nie chcę spać sam" (9/10);
4. "Która tam jest godzina?" (8/10);
5. "Dziura" (8/10);
6. "Twarz" (8/10);
7. "Niech żyje miłość" (7/10);
8. "Buntownicy neonowego boga" (7/10);
9. "Goodbye, Dragon Inn" (5/10).
Generalnie - uwielbiam. :)
Jedno mnie tylko zastanawia: czy Tsai jest gejem albo chociaż biseksualistą? :P W większości jego filmów pojawiają się wątki lub sceny gejowskie ("Rzeka", "Niech żyje miłość", "Nie chcę spać sam", "Twarz", "Goodbye, Dragon Inn") lub lesbijskie ("Która tam jest godzina?"), poza tym fascynacja Hsiao Kanga gostkiem, któremu przemalowuje motocykl w "Buntownikach neonowego boga" też jest dwuznaczna (moim zdaniem). :P Poza tym Tsai ma chyba frajdę z pokazywania (pięknych zresztą) ciał swoich męskich bohaterów (Normana Atuna w "Nie chcę spać sam" i "Twarzy", Chena Chao-junga w "Buntownikach nenowego boga", no i przede wszystkim - oczywiście - Lee Kang-Shenga), podczas, gdy kobiety nago pokazuje rzadko i to zwykle w nieciekawym kontekście (ubabraną arbuzem albo nieprzytomną w "Kapryśnej chmurze"; wyjątek - Casta w "Twarzy").

Davus

tak, tsai jest gejem , Lee Kang-Sheng również , kiedyś razem byli

Justyna_0288

O, a skąd takie dane? :P

użytkownik usunięty
chef_

do autora postu - ja nie jestem zdziwiona. jego filmy nie mają szerokiej dystrybucji ( nie spotkałam ani jednego filmu tego reżysera w kinie w sieci kin studyjnych ) . chyba był kiedyś przegląd jego filmów we wrocławiu na festiwalu ? ja mam problem z napisami - tutaj barierą jest język ...

Tak, we Wrocławiu był przegląd jego filmów. Co do napisów, to na szczęście zawsze można znaleźć angielskie:)

użytkownik usunięty
chef_

można , można ale seans w kinie to inne ( dla mnie lepsze) doświadczenie :) to bardzo ceniony reżyser i szkoda, że tylko festiwalowa publiczność miała okazję zobaczyć jego filmy na dużym ekranie .

Oczywiście. Moja wypowiedź nie miała na celu sugerować oglądania filmów Tsaia na 'małym ekranie' :) Najbardziej żałuję, że nie miałem okazji obejrzeć w kinie wyżej wspomnianego Goodbye, Dragon Inn (Bu san). Film ten wtedy po prostu traci sens, o klimacie już nie wspominając :)

chef_

LP tytuł filmu śr. arytm. głosy
1 Niech żyje miłość (1994) 8,50 6
2 Dziura (1998) 7,63 8
2 Która tam jest godzina? (2001) 7,63 8
4 Bu san (2003) 7,80 5
5 Kapryśna chmura (2005) 6,78 9
6 Buntownicy neonowego boga (1992) 6,00 5

Pozostałe:
Kocham kino (2007) 6,35 17

Alternatywny_Top_100

Aktualizacja:

LP tytuł filmu śr. arytm. głosy
1 Która tam jest godzina? (2001) 8,09 23
2 Niech żyje miłość (1994) 7,90 21
3 Good Bye, Dragon Inn (2003) 7,64 33
4 Kapryśna chmura (2005) 7,52 31
5 Wędrówka na Zachód (2014) 7,65 17
6 Bezpańskie psy (2013) 7,77 13
7 Dziura (1998) 7,55 20
8 Nie chcę spać sam (2006) 7,00 15
9 Rzeka (1997) 6,93 15
10 Buntownicy neonowego boga (1992) 6,82 17
11 Twarz (2009) 5,69 13

Krótkometrażowe:
Przejścia już tu nie ma (2002) 6,44 9

Ponadto:
Kocham kino (2007) 6,53 32

chef_

Tez mnie to dziwi

chef_



1 - Bezpańskie psy - 4
2 - Twarz - 4
3 - Goodbye Dragon Inn - 4
4 - Rzeka - 4
5 - Buntownicy neonowego boga - 4
6 - Dziura - 4
7 - Wędrówka na zachód - 4

8 - Która tam jest godzina? - 3
9 - Kapryśna chmura - 3
10 - Nie chce spać sam - 3
11 - Niech żyje miłość - 3

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones