Niki Karimi

Niki Karimi, irańska aktorka i reżyserka filmowa. Urodziła się 10 listopada 1971 roku w Teheranie. Całą swoją młodość spędziła w stolicy Teheranu, z którym jest związana do dziś.

Aktorstwem zaczęła interesować się już w szkole podstawowej czynnie biorąc udział w przedstawieniach. Właśnie podczas jednego z nich została dostrzeżona przez cenionego irańskiego aktora Jamshida Gorgina. Fascynacja światową kinematografią pchnęła ją do przetłumaczenia biografii Marlona Brando "Songs My Mother Taught Me" na język perski.
Wielokrotnie zdobywała nagrody dla najlepszej aktorki m.in. w czasie Fajr Film Festival w Teheranie (2002), San Sebastian Film Festival (1995) czy Nantes Film Festival (1995).

Profesjonalizm Niki Karimi został doceniony na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie zasiadała w jury międzynarodowych festiwali m.in. na Locarno International Film Festival, Berlin Film Festival i 60 edycji Cannes Film Festival.

Debiut reżyserski zaliczyła w 2003 roku filmem "To Have or Not to Have". Dwa lata później zdecydowała się całkowicie poświęcić pracy reżyserskiej, poświęcając tym samym aktorstwo.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 listopada 1971

miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Srebrna Muszla
Zdobyła Srebrna Muszla , 1 inna nagroda i 2 nominacje
Srebrna Muszla Najlepsza aktorka za film Sara w roku 1993
W 2007 roku w trakcie 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) była członkinią jury konkursu filmów krótkometrażowych i Cinéfondation.
W 2009 roku była członkinią jury obradującego podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (Czechy).

forum osoby Niki Karimi

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum